Gdzie zamontować pompę ciepła

//Gdzie zamontować pompę ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła

Pompy ciepła to niezwykle popularne urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są w polskich domach do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeśli planujesz montaż pompy ciepła prawdopodobnie zastanawiasz się, czy budynek spełnia odpowiednie warunki do jej instalacji. Dzisiaj powiemy o tym, gdzie zamontować pompę ciepła

Pompy ciepła stale zyskują na popularności. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą nie tylko w sposób ekonomiczny ogrzewać pomieszczenia, ale również chcą korzystać z czystego ogrzewania, jakie dają odnawialne źródła energii. Jednocześnie pompy ciepła nie wymagają specjalnego pomieszczenia (szczególnie pompy ciepła typu monoblok), więc pozwalają na oszczędność miejsca w domu. Każda pompa ciepła zapewnia pełen komfort użytkowania i bezobsługowe użytkowanie. Połączone z ogrzewaniem płaszczyznowym, takim jak ogrzewanie podłogowe generują najniższe koszty. Co więcej, pompa ciepła może być wykorzystana także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Generalnie pompy ciepła sprawdzą się zarówno w nowych domach, jak i tych używanych. 

W jakim miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła

Powietrzna pompa ciepła nie może być montowana w środku budynku. Lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła wynika z konieczności swobodnego dostępu do dolnego źródła ciepła — czyli energii cieplnej zmagazynowanej w atmosferze. Konieczność intensywnej wymiany powietrza powoduje, że agregat pompy ciepła zawsze lokalizowany jest na zewnątrz budynku. Z tego powodu nie stosuje się montażu pompy ciepła w garażu i innych zabudowanych przestrzeniach. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów pomp ciepła typu powietrze-woda, takich jak pompa ciepła typu split, czy pompy typu monoblok. Co więcej, montaż pompy ciepła na zewnątrz budynku ograniczony jest także odległością urządzenia od ściany budynku. Odległość pompy ciepła od budynku zazwyczaj jest bardzo mała. Takie miejsce montażu pompy ciepła sprawia, że efektywność pracy pomp ciepła jest najwyższa. Jednocześnie optymalizuje koszt montażu. Warto podkreślić, że producenci określają maksymalną długość instalacji chłodniczej, która zapewnia optymalne warunki przepływu. 

Ważnym parametrem podczas montażu pompy ciepła typu split  jest odległość jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej. Warto unikać długich instalacji i zadbać o to, aby urządzenia nie dzieliło więcej, niż 3-10 metrów. W ten sposób ograniczy się znaczny spadek wydajności pompy ciepła. Inaczej jest w przypadku pomp ciepła typu monoblok. W związku z tym, że stanowią one jeden hermetyczny układ chłodniczy, nie ma ryzyka spadku wydajności. 

Gdzie ulokować pompę ciepła?

Podczas montażu pompy ciepła warto zwrócić szczególną uwagę na lokalizację agregatu, który zawsze instaluje się poza budynkiem. Agregat pompy ciepła zazwyczaj umieszcza się na zewnątrz  budynku na ścianie sąsiadującej z kotłownią lub w miejscu, które umożliwia jak najkrótsze połączenie z jednostką wewnętrzną. 

Należy także pamiętać, że pompy ciepła pobierają energię cieplną z powietrza w określonych warunkach termicznych. Dlatego też część inwestorów pyta, czy powietrzna pompa ciepła musi stać na słońcu? Wprost przeciwnie — maksymalna temperatura powietrza, w której urządzenie pobiera energię cieplną to 35 st.C. Dlatego też montując pompę ciepła warto umieścić pompę ciepła w cieniu przy ścianie budynku. 

Dla ogrzewania pompą ciepła w okresach przejściowych duże znaczenie ma wilgotność powietrza i co za tym idzie konieczność właściwego nią zarządzania. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą powodować, że na zimnym wymienniku będzie narastać oszronienie lub oblodzenie. W urządzeniach wymaga się zastosowania zabezpieczenia antymrożeniowego, które zapewniają prawidłowe odprowadzenie skroplin nawet w ujemnych temperaturach. Z odprowadzaniem skroplin wiąże się również wykonanie odpowiedniego postumentu. Dlatego warto zamontować pompę ciepła na odpowiedniej wysokości nad ziemią czy dachem, aby w odprowadzaniu skroplin nie przeszkadzał zalegający śnieg. Warto dodać, że pompa ciepła może być także powieszona na elewacji budynku, co likwiduje problem blokowania odpływu skroplin.

Już wcześniej pisaliśmy, że agregat pompy ciepła zazwyczaj umieszczany jest przy ścianie budynku. Warto jednak podkreślić, że odległość pompy ciepła od ściany nie może być mniejsza niż 25 cm. To sprawia, że pompa ciepła przenosi mniejsze drgania na budynek, ale przede wszystkim umożliwi swobodny dostęp do urządzenia podczas prac serwisowych. 

Podczas montażu pompy ciepła przy budynku warto również sprawdzić, jaki poziom ciśnienia akustycznego generuje wybrana pompa ciepła. Co ważne poziom hałasu wytwarzany przez pompy ciepła podczas pracy związany jest zarówno z konkretnym modelem urządzenia, jak i jego lokalizacją na działce. Zatem jak ustawić pompę ciepła, by nie przeszkadzała sąsiadom? Odległość pompy ciepła od granic działki jest uzależniona m.in. od poziomu ciśnienia akustycznego na granicy działki. W zabudowie jednorodzinnej poziom hałasu nie powinien przekraczać 40 dB(A) w nocy i 50 dB(A) w dzień. W zabudowie szeregowej natomiast wartości te dla nocy wynoszą 45 dB(A) i w dzień 55 dB(A). 

Warto także podkreślić, że informacje o tym, jak zamontować pompę ciepła, znajdziesz w instrukcji producenta, który jasno powinien wskazać odpowiednie odległości od ściany budynku dla możliwości serwisu i konserwacji. 

Kiedy nie montować pompy ciepła? 

Należy pamiętać jednak, że montaż pompy ciepła nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Przeciwskazaniem do instalacji pompy ciepła jest brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna budynku. W takich obiektach pompa ciepła będzie miała niską wydajność, co przełoży się na wysokie koszty użytkowania lub brak odpowiedniego komfortu termicznego. Co więcej, w starych, nieocieplonych budynkach niezbędne będą prace związane z poprawą izolacji termicznej budynku. Koszty mogą także dotyczyć konieczności dostosowania istniejącej instalacji grzewczej, ponieważ dotychczasowe grzejniki mogą być niewystarczające do efektywnej współpracy z pompą ciepła. Konieczne może być także wdrożenie systemu ogrzewania płaszczyznowego, które wiązać się będzie z modernizacją budynku. 

2024-06-25T21:39:46+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ