Jak wybrać klimatyzację do biura

//Jak wybrać klimatyzację do biura

Jak wybrać klimatyzację do biura

Odpowiednie warunki pracy doskonale wpływają na wyższą wydajność pracowników. Komfortowa temperatura sprawia, że personel jest bardziej skupiony na wykonywanych obowiązkach i ma większą motywację do uzyskiwania oczekiwanych wyników. Jak dobrać klimatyzację do pomieszczeń biurowych, aby spełniała ona oczekiwane funkcje?

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora do biura? 

Rynek klimatyzacji biurowych oferuje szeroki wybór klimatyzatorów, które umożliwiają wybór jednostek wewnętrznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Dlatego też przed zakupem i instalacją warto określić swoje potrzeby, dzięki czemu klimatyzacja do biura będzie pracowała wydajnie, a koszty eksploatacji nie będą wysokie. 

Zatem jak dobrać klimatyzator do biura? Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Określ najpierw ile pomieszczeń, w jakim kształcie i o jakim przeznaczeniu chcesz chłodzić lub ogrzewać. Wskaż, jaka jest powierzchnia każdego z biur, w którym umieścisz jednostki wewnętrzne. Zastanów się także, gdzie umieścisz klimatyzator biurowy. Następnie warto określić stopień nasłonecznienia pomieszczenia, liczbę pracowników, którzy będą w nim pracować, liczbę sprzętu RTV, AGD i komputerów. Ważna będzie także lokalizacja pomieszczenia oraz liczba i powierzchni okien.

Dlaczego jest to takie ważne? Klimatyzacja do biura musi być dostosowana do jego powierzchni — inna jednostka będzie potrzebna dla niewielkiego biura, a inna do powierzchni typu open space.  Duże znaczenie ma również stopień nasłonecznienia biura, do tych z większym dostępem światła słonecznego potrzebne są klimatyzatory biurowe o większej mocy chłodniczej. Także liczba sprzętów RTV, w tym komputerów, oraz liczba pracujących w biurze osób mają znaczenie, ponieważ generują ciepło, które musi być zneutralizowane przez pracę klimatyzacji. 

Ile kW klimatyzacji na m2?

Jak już pisaliśmy, wybór klimatyzatora powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Musisz jednak pamiętać, że wartości te mają charakter orientacyjny, ponieważ moc jednostki wewnętrznej zależna jest także od innych czynników.

Do najmniejszych pomieszczeń, których powierzchnia wynosi ok. 20-30 m2 najlepiej sprawdzi się niewielka jednostka o mocy 2,5kW. Biura większe (30-40m2) wymagają klimatyzatora o mocy 3,5 kW. Średnie pomieszczenia biurowe o powierzchni 40-60 m2 skutecznie obsługują klimatyzatory o mocy 5 kW. Większe biuro wymaga zastosowania klimatyzacji o mocy 7kW (60-90m2 powierzchni), a nawet 10 kW przy powierzchni przekraczającej 90m2. Takie jednostki wewnętrzne powinny wystarczyć, aby uzyskać komfortowe warunki pracy. Pamiętaj, że urządzenie nieodpowiednio dobrane (zbyt mały klimatyzator biurowy, lub przeskalowana jednostka wewnętrzna)  będzie generowało zbyt duże zużycie energii elektrycznej.

Jakie klimatyzatory stosuje się w biurach?

Klimatyzacja do biura składającego się z kilku pomieszczeń zazwyczaj ma budowę klimatyzacji multisplit. Co to oznacza? W takim układzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Co więcej, do agregatu mogą być podłączone różne typy klimatyzatorów wewnętrznych, w tym klimatyzatory ścienne, klimatyzatory kanałowe, klimatyzatory podsufitowe czy klimatyzatory kasetonowe. System klimatyzacji biurowej może również być oparty o klimatyzatory typu split. W tym wypadku do agregatu podłączona jest 1 jednostka wewnętrzna. 

W przypadku klimatyzacji split i multisplit niewątpliwym atutem jest optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu biurowym oraz możliwość sterowania jednostkami wewnętrznymi w sposób indywidualny. Jednostki te gwarantują także cichą pracę, wysoką wydajność oraz niskie koszty zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie są droższe w zakupie i wymagają  montażu przez specjalistyczną firmę.  

Nie wszędzie jednak jest montaż klimatyzacji split lub multisplit jest możliwy. W obiektach zabytkowych czy w wynajmowanych pomieszczeniach biurowych można zastosować klimatyzatory przenośne. Mają one niższą wydajność, niż stacjonarna klimatyzacja do biura, ale z kolei zapewniają mobilność, dzięki której 1 urządzenie może obsłużyć kilka pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne nie wymagają montażu, ale należy pamiętać, że dla prawidłowego działania trzeba im dać możliwość odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. Tu doskonale sprawdzają się specjalne uszczelki okienne, które montuje się do ramy okiennej i łączy z rurą odprowadzającą ciepłe powietrze.   

Co zyskujesz wybierając klimatyzację do biura?

Klimatyzacja w biurze ro warunki sprzyjające wydajnej pracy. Komfort termiczny sprzyja wysiłkowi intelektualnemu. Jeśli temperatura w konkretnym pomieszczeniu jest zbyt wysoka, pracownicy są mniej wydajni, co przekłada się na straty dla całej firmy. Co więcej, klimatyzatory ścienne często wyposażone są w filtry powietrza, dzięki czemu oczyszczają pomieszczenie z alergenów, bakterii, wirusów i pyłów zawieszonych, co wpływa na lepsze zdrowie personelu. Klimatyzacja także przyczynia się do uzyskania optymalnej wilgotności w pomieszczeniu biurowym. Jest łatwa w obsłudze i pozwala utrzymać temperaturę na stałym poziomie. Klimatyzacja w biurze to także wyższy komfort Twoich klientów, którzy docenią profesjonalne podejście do biznesu.  

2024-06-25T21:38:42+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ