Wzrost kosztów ogrzewania gazowego, elektrycznego czy zastosowanie kotłów na pellet sprawia, że coraz więcej osób szuka rozwiązań pozwalających zminimalizować wydatki przeznaczone na systemy co. Jedną z coraz popularniejszych opcji są ekologiczne pompy ciepła. Jakie są zalety pompy ciepła? Czy ogrzewanie pompami ciepła jest tanie? Czy pompy ciepła są opłacalne? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Czy jest sens zakładać pompę ciepła?
Pompa ciepła każdego rodzaju, zarówno pompy ciepła powietrze-woda, jak i gruntowe pompy ciepła, doskonale sprawdzają się w instalacjach ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-powietrze systemy zalecane są jedynie do ogrzewania pomieszczeń. Instalacje te sprawdzają się a przykład w domkach jednorodzinnych, gdzie istnieje spore zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowywania c.w.u.
Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest możliwość zastosowania ich w domach nowych, jak i już użytkowanych. Systemy pomp ciepła można podłączać zarówno do już istniejących, jak i nowych instalacji grzewczych. Pompy powietrzne sprawdzają się w takich systemach ogrzewana, jak ogrzewanie płaszczyznowe, w tym ogrzewanie podłogowe, a nawet w systemach opartych o tradycyjne grzejniki. Systemy pomp ciepła mają także tę zaletę, że zajmują mało miejsca. Nie potrzebują specjalnego pomieszczenia na umieszczenie kotła, czyli kotłowni, ani miejsca na magazynowanie paliwa, tak jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania na paliwa stałe i płynne (np. olej, węgiel, pelet czy gaz). Dobre pompy ciepła mogą funkcjonować bezawaryjnie nawet 20-30 lat, co czyni je doskonałą inwestycją na wiele lat.
Co więcej, pompy ciepła doskonale się sprawdzają w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia innego źródła ciepła. Nie wymagają tworzenia skomplikowanej instalacji, jak to ma miejsce w przypadku innych systemów grzewczych.
Warto dodać, że systemy pomp ciepła gwarantują zerową emisję gazów cieplarnianych. Nie emitują także trujących substancji powstających w wyniku spalania, dzięki czemu nie tylko masz udział w ochronie środowiska naturalnego, ale również możesz się cieszyć z czystego powietrza wokół domu.
Jakie korzyści zapewnia pompa ciepła dla użytkowników?
Pompy ciepła to niezwykle wygodny system, który w zasadzie jest bezobsługowy. Twoją rolą jest jedynie ustawienie zadanej temperatury, jaką chcesz uzyskać w pomieszczeniach lub na kotle ciepłej wody użytkowej, aby cieszyć się ciepłą wodą w kranie i optymalną temperaturą w budynku dostosowaną do Twoich potrzeb. Co więcej, ustawianie temperatury w przypadku dobrych systemów możesz wykonać nie tylko ręcznie, ale również za pomocą pilota, a nawet aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym (np. smartfonie, tablecie czy laptopie).
Warto podkreślić, że większość powietrznych pomp ciepła ma działanie rewersyjne. Oznacza to, że zimą mogą pełnić funkcję ogrzewania a latem chłodzenia. To czyni je urządzeniami, które możesz wykorzystywać przez cały rok.
Niewątpliwym atutem pomp ciepła, szczególnie tych wykorzystujących energię elektryczną pochodzącą ze słońca (panele fotowoltaiczne), jest niezwykle niski koszt użytkowania. Pytając zatem — pompa ciepła czy warto jest ją montować — w przeważającej większości przypadków powiemy, że jak najbardziej! Jeśli do tej pory korzystałeś z tradycyjnego ogrzewania elektrycznego to pompa ciepła może obniżyć koszt użytkowania, a co za tym zużycia prądu, obniżyć nawet o 60-70 % w skali roku. Jeśli dodatkowo będziesz zasilać system pompy ciepła energią elektryczną z paneli PV to okaże się, że ogrzewanie może być jeszcze tańsze.
Warto podkreślić, że dobre modele pomp ciepła charakteryzują się wysoką niezawodnością i niską awaryjnością. To sprawia, że taki system przez okres 20-30 lat może działać w pełni sprawnie bez konieczności dodatkowych nakładów finansowych przeznaczonych na naprawy.
Nie da się również ukryć, że montaż pompy ciepła w budynku znacząco podnosi wartość całej nieruchomości. Takie obiekty są poszukiwane na rynku z powodu wysokiej wydajności energetycznej budynku oraz komfortu użytkowania. Co ważne, obiekty wyposażone w ogrzewanie pompą ciepła są niezwykle bezpieczne. Nie grozi im pożar czy wybuch spowodowany awarią źródła ciepła.
Czy warto zakładać pompę ciepła bez fotowoltaiki?
Sprawdzonym i niezwykle efektywnym ekonomicznie i energetycznie rozwiązaniem jest zastosowanie systemu ogrzewania pompą ciepła w obiekcie posiadającym panele fotowoltaiczne. Wbrew pozorom, fotowoltaika przy wytwarzaniu prądu sprawdza się doskonale także jesienią, wiosna i zimą. W rezultacie może przez cały rok dostarczać energię elektryczną do systemów w domu, które są zasilane prądem.
Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest najbardziej opłacalne i daje wiele korzyści dla użytkowników. Inwestycja w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne zapewnia większą niezależność energetyczną. Jednocześnie minimalizuje wpływ podwyżek prądu na Twoje rachunki. Spowodowane jest to faktem, że większość energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła pochodzi z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu pozyskany prąd jest darmowy.
Co więcej, zastosowanie pompy ciepła w połączeniu z systemem PV pozwala sprawnie wykorzystywać nadwyżki prądu. Wbrew pozorom to ważne, szczególnie w słoneczne dni, kiedy to zdarza się, że instalacje są odłączane od systemu energetycznego z powodu braku możliwości przyjęcia nadmiarowej energii. Stosowanie pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką ma także przełożenie na ochronę środowiska naturalnego — wykorzystując odnawialne źródła energii minimalizujesz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Przy inwestycji zakładającej połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką warto mieć świadomość, że kluczowe będzie dobranie odpowiednich parametrów zarówno paneli PV, jak i systemu pompy ciepła.
Czy warto montować pompę ciepła bez fotowoltaiki? Oczywiście, ale musisz wziąć pod uwagę, że inwestycja w pompę ciepła będzie mniej opłacalna, a czas zwrotu będzie znacznie wydłużony.
Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? To spora inwestycja — za dobrej jakości model trzeba zapłacić ok. 40 tys. zł. Warto jednak wiedzieć, że montaż pomp ciepła może być dofinansowany z programów rządowych oraz daje możliwość odliczenia poniesionych kosztów na taką inwestycję od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W najkorzystniejszym wariancie montaż pompy ciepła może się zamknąć w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Mówimy tutaj o wydatkach związanych z montażem ogrzewania pompą ciepła. Po uruchomieniu systemu z kolei możesz zacząć się cieszyć z niższych comiesięcznych rachunków za energię elektryczną. To sprawia, że pompa ciepła szybko się zwraca. Jeśli połączysz ją z fotowoltaiką, to już po 7-8 latach koszt pompy ciepła się zwróci.
Czy pompa ciepła się opłaca? Oczywiście, globalny koszt pompy ciepła uzależniony jest od marki urządzeń, stopnia skomplikowania systemu czy połączenia go z instalacją PV. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści z posiadania takiego systemu grzewczego są nie do przecenienia.
Kiedy nie opłaca się montować pompy ciepła?
Powietrzne pompy ciepła generalnie są rozwiązaniem, które zwraca się po 5-7 latach od momentu instalacji pompy ciepła. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą znacząco wydłużyć czas zwrotu z inwestycji lub uczynić ją nieopłacalną.
Pompy ciepła trzeba montować w obiektach o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Budynki, które są nieizolowane lub posiadają niedostateczną warstwę izolacyjną, mostki termiczne, nieszczelne okna itp. będą generować znacznie wyższe koszty użytkowania ogrzewania opartego o powietrzną pompę ciepła. W rezultacie może się okazać, że inwestycja w pompę ciepła nie tylko się nie zwraca, ale generuje wysokie koszty utrzymania z powodu wysokiego zużycia energii elektrycznej. W takiej sytuacji warto przeprowadzić odpowiednią izolację budynku, dzięki której ciepło nie będzie uciekać z budynku.
Inną przyczyną niższej opłacalności pomp ciepła powietrze — powietrze lub powietrze — woda są bardzo niskie temperatury powietrza zewnętrznego — np. -20 st. C. W takiej sytuacji powietrzna pompa ciepła będzie potrzebować znacznie więcej energii elektrycznej do prawidłowego działania i ogrzania obiektu. Zatem jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie temperatury zimą regularnie spadają do 20 i więcej stopni poniżej zera to rozważ inne rozwiązania na ogrzewanie budynku. Jednym z nich jest zastosowanie gruntowego wymiennika, który jest znacznie mniej podatny na zmiany temperatury zewnętrznej.