Gorące dni skutecznie utrudniają komfortowe przebywanie w pomieszczeniach, w których nie zainstalowano klimatyzacji. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów na obniżenie temperatury w pokoju. Co zrobić, gdy w pokoju jest gorąco? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na utrzymanie temperatury powietrza na akceptowalnym poziomie. Podpowiemy kilka trików, które nie wiążą się z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, ale wskażemy też takie, dzięki którym będziesz się cieszyć komfortową temperaturą w pomieszczeniu o każdej porze roku.
Co zrobić, by w pokoju było chłodniej?
Najpierw pokażemy Ci, że obniżenie temperatury powietrza w mieszkaniu czy domu o kilka stopni w czasie upałów nie musi się wiązać ze sporą inwestycją. Ważne jednak, aby w podejmowanych działaniach być konsekwentnym i uważnym. Tu niewielkie niedopatrzenie naprawdę robi różnicę.
Na temperaturę powietrza w pomieszczeniu ogromny wpływ ma nasłonecznienie. W pokojach położonych od południowej strony to okna są głównym źródłem ciepła w słoneczne dni. Dlatego też warto zadbać o to, aby zasłonić je roletami albo zasłonami termoizolacyjnymi. Zasłony takie powinny być w jasnych kolorach, ponieważ pomaga to odbijać światło. Przy panującym na zewnątrz upale trzeba pamiętać, aby zamykać okna. Możesz także szyby zakleić folią przeciwsłoneczną, co pozwoli zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczenia.
Jeśli w dzień szczelnie zamykasz okna, to wieczorem i w nocy nie zapomnij ich otworzyć i przewietrzyć pokoju. Latem często zdarza się, że pomimo otwartego okna nie czujesz żadnego przewiewu. Wtedy postaraj się zrobić w mieszkaniu przeciąg, co przyspieszy wymianę powietrza. Ruch powietrza wymuszą także pracujące wentylatory. Nie chłodzą one, ale przepływ powietrza daje takie odczucie. Jeśli chcesz wzmocnić ich działanie umieść przed wentylatorem miskę z lodem lub butelkę z zamrożoną wodą. W ten sposób powietrze przepływające przez lód będzie chłodniejsze.
Pamiętaj także, że w domu wiele urządzeń generuje ciepło. Należą do nich nie tylko kuchenka czy piekarnik, ale także komputer, telewizor, tradycyjne żarówki, a nawet ładowarki. Dbaj o to, aby je wyłączać, gdy są niepotrzebne. Rozważ również ograniczenie gotowania i postaw na lekkie posiłki, które nie wymagają użycia kuchenki.
Odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu pozwalają utrzymać także rośliny. Paprocie, sansewieria czy dracena pomagają zwiększyć wilgotność powietrza, co daje uczucie świeżości i jednocześnie podnosi odczucie chłodu. Ustaw je w takich miejscach, które najbardziej się nagrzewają – np. w pobliżu okien.
Komfort w czasie upałów poprawią również odpowiednie ubrania i tkaniny. Usuń z pokojów dywany i narzuty — odkryta podłoga pomoże w naturalnym chłodzeniu pomieszczenia. Wybieraj także pościel z naturalnych tkanin. Takie materiały jak len czy bawełna są przewiewne i miłe w dotyku
Możesz także wykorzystać wodę do schłodzenia pokoju. W tym celu rozwieś wilgotne ręczniki, spryskaj zasłony wodą czy wykorzystaj nawilżacz powietrza. Wszystkie te sposoby pozwolą zwiększyć wilgotność i obniżą temperaturę powietrza.
Jak skutecznie obniżyć temperaturę w pokoju?
Powyższe wskazówki mają jednak ograniczoną zdolność do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na skutecznym zminimalizowaniu upału w pokoju, musisz rozważyć zastosowanie bardziej kosztownych, ale zarazem skuteczniejszych i trwalszych rozwiązań.
Najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie optymalnych warunków termicznych podczas upałów jest montaż klimatyzacji. Najwydajniejsze są systemy split lub multisplit. Pierwsze składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. W systemach multisplit do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do 5 klimatyzatorów wewnętrznych. Poza wydajnym chłodzeniem dodatkowo dzięki klimatyzacji zyskujesz czyste powietrze, odpowiednią wilgotność oraz możliwość dogrzewania zimą (większość urządzeń może wydajnie pracować w temperaturach do -15 st. C). Możesz także skorzystać z klimatyzatorów przenośnych. Te urządzenia są mniej wydajne, niż tradycyjne systemy klimatyzacji, ale są nieco tańsze i nie wymagają profesjonalnego montażu.
Dla uzyskania optymalnych warunków temperaturowych oraz niższego zużycia energii warto także rozważyć odpowiednie ocieplenie ścian i dachów. Należy podkreślić, że odpowiednia izolacja budynku zapobiega nie tylko utracie ciepła zimą, ale również nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń latem.
W ramach inwestycji sprzyjających utrzymaniu optymalnych warunków temperaturowych w pomieszczeniach należy rozważyć też montaż markiz lub żaluzji zewnętrznych. Te rozwiązania powodują ograniczenie dostępu promieni słonecznych do wnętrza, a co za tym idzie, sprzyjają nienagrzewaniu się pomieszczenia.