Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona?

//Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona?

Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona?

Klimatyzacja to popularne i wygodne rozwiązanie, które pozwala utrzymać komfortową temperaturę w domu, mieszkaniu czy biurze. Doskonale sprawdza się zwłaszcza podczas upalnych dni. Wśród użytkowników często pojawia się pytanie, czy klimatyzacja w domu może chodzić cały czas? Czy takie korzystanie z klimatyzatora będzie kosztowne? Sprawdź, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania, dzięki czemu bardziej świadomie podejmiesz decyzje w zakresie użytkowania klimatyzacji. 

Jakie są zalety i wady stałego działania klimatyzacji

W Polsce myśląc o działaniu klimatyzacji w sposób ciągły mamy na myśli wykorzystywanie jej zarówno w dzień jak i w nocy w okresie letnim. W ten sposób można zapewnić sobie stałe warunki klimatyczne niezależnie od warunków panujących na dworze. W rezultacie przez cały okres od czerwca do końca września można cieszyć się z przyjemnej temperatury we wnętrzach sięgającej 22 – 24 st. C. 

Stałe warunki termiczne to nie jedyna korzyść z ciągłej pracy klimatyzacji. Dzięki wyposażeniu w filtry powietrza jednostki oczyszczają powietrze w pomieszczeniu w trybie ciągłym. W zależności od zastosowanych filtrów można liczyć nie tylko na eliminację wirusów czy bakterii, ale także alergenów, kurzu, pleśni, a nawet zapachów czy pyłów PM 10 i PM 2.5 będących składową smogu. W rezultacie stosowanie klimatyzacji jest wskazane w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy i osoby o obniżonej odporności, w tym małe dzieci i osoby starsze. 

Klimatyzacja to nie tylko czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze. Dobry klimatyzator pozwala skutecznie chronić się przed wysokim poziomem wilgoci. Działanie klimatyzacji, nawet tej bez odrębnej funkcji osuszania powietrza, wpływa na regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniu. 

Zatem czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona? Nie koniecznie. Korzystanie z klimatyzacji przez całą dobę przez 3 do 4 miesięcy w roku niesie za sobą pewne wady. Przede wszystkim klimatyzatory to urządzenia elektryczne. Całodobowa praca wiąże się więc ze stosunkowo wysokim zużyciem energii elektrycznej, a co za tym idzie zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych w mieszkaniu, domu czy biurze. Warto także pamiętać, że nieustanna praca skraca żywotność klimatyzatorów i zwiększa ryzyko awarii.

Jak optymalnie korzystać z klimatyzacji?

Jak długo może być włączona klimatyzacja w domu? Praca klimatyzatorów powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb użytkowników. Kiedy przebywasz w pomieszczeniu, włączaj klimatyzację, kiedy z niego wychodzisz na dłużej, wyłączaj urządzenie. 

Dobrym sposobem jest także ustawienie odpowiedniej temperatury. W gorące dni nie warto schładzać pomieszczeń do temperatury poniżej 24 st. C. Nadmierna różnica temperatur może być niekorzystna dla organizmu. Ponadto każde obniżenie nastawy o 1 st. C ma wpływ na zużycie energii — szacuje się, że 1 st. C powoduje zwiększenie zużycia prądu nawet o 6 – 8%. 

Warto również korzystać z funkcji oszczędzania energii lub funkcji ECO, które dostępne są w większości klimatyzatorów. Pozwalają one na obniżenie zużycia prądu.  Wygodnym rozwiązaniem jest także zastosowanie programatorów, które umożliwiają wcześniejsze zaplanowanie harmonogramu pracy urządzeń w sposób dostosowany do funkcjonowania domu czy mieszkania.  

Należy pamiętać, że warunkiem prawidłowej i wydajnej pracy klimatyzacji jest jej systematyczny serwis i konserwacja. Regularne czyszczenie filtrów oraz kontrola techniczna przeprowadzona przez doświadczonego serwisanta zapewni stałą i wysoką efektywność pracy urządzenia. 

Czy warto zostawiać klimatyzację włączoną na noc?

Latem coraz więcej nocy w Polsce określanych jest jako noce tropikalne. To wskazuje, że nawet po zachodzie słońca temperatura powietrza na zewnątrz nie spada poniżej 20 st. C i tym samym nie przynosi wytchnienia po dziennych upałach. Co więcej, nocą budynki oddają ciepło, co nie wpływa pozytywnie na podniesienie komfortu w pomieszczeniach. Ratunkiem na zbyt wysokie temperatury w pokojach może być klimatyzacja. 

Czy można zostawić włączoną klimatyzację na noc? Jak najbardziej! Warto jednak korzystać wtedy z trybu nocnego, który stopniowo obniża intensywność chłodzenia, zapewniając jednocześnie komfort i oszczędność energii. Ponadto klimatyzacja podczas pracy zapewnia skuteczną cyrkulację powietrza i równomiernie rozprowadza chłodne powietrze po pomieszczeniu.

2025-04-04T12:57:17+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ