Urządzenia klimatyzacyjne to coraz powszechniej wykorzystywany asortyment nie tylko w biurach czy obiektach użyteczności publicznej, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. Jakie elementy konstrukcyjne powinna zawierać klimatyzacja, aby zapobiegać negatywnym skutkom wymuszonego chłodzenia?
Skropliny – niechciany skutek klimatyzacji
Wykraplanie wody na posadzce podczas chłodzenia to zjawisko będące sygnałem błędnego zainstalowania urządzeń klimatyzacyjnych. Dochodzi do niego także na skutek zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem występującym w pomieszczeniu a nawiewem emitowanym przez urządzenie. Może je również wywołać zbyt duża wilgotność powietrza panująca w danym wnętrzu.
Takie skraplanie wody z powietrza może prowokować sytuacje niebezpieczne dla zdrowia użytkowników. Jednym z nich jest mokra, a przez to śliska powierzchnia, która może grozić upadkiem, a w konsekwencji kontuzjami, stłuczeniami a nawet złamaniami. Utrzymująca się zbyt długo wilgoć w powietrzu czy na posadzce sprzyja też powstawaniu pleśni i grzybów, co może nasilać objawy alergiczne u osób uczulonych oraz powodować schorzenia dróg oddechowych u osób niebędących alergikami.
Jak do tego nie dopuścić?
Aby uniknąć niekorzystnego efektu wykraplania pary wodnej z powietrza, należy zamontować ogrzewanie płaszczyznowe w podłodze, a chłodzenie w okolicach sufitu lub górnej części ścian, co wspierać będzie naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Warto o tym pamiętać na etapie projektowania lub budowy nowego obiektu budowlanego, kiedy jeszcze mamy możliwość wpływu na układ montażu. W sytuacji, kiedy nie przeprowadzono rozdzielenia emisji powietrza w zakresie funkcji grzania i chłodzenia (chłodzenie od góry, a grzanie od dołu) warto zastosować jedno z zaproponowanych poniżej rozwiązań.
Po pierwsze: należy zastosować takie sposoby montażu, które ułatwią utrzymanie właściwej temperatury chłodzenia powietrza w granicach 19-24o C. Aby było to możliwe trzeba zastosować czujnik temperatury na zasilaniu oraz termostat bezpieczeństwa ustawiony na temperaturę minimalną 18oC. Pierwsze narzędzie będzie przekazywało informację o panującej temperaturze do automatyki pompy ciepła. Termostat z kolei doprowadzi do zatrzymania pracy pompy w obiegu, gdy temperatura niebezpiecznie spadnie.
Po drugie: trzeba sięgnąć po rozwiązania utrzymujące odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. To zadanie ułatwi wentylacja mechaniczna czyli wszelkiego rodzaju rekuperatory np. urządzenie Mitsubishi Electric seria Lossnay, które działa przez całą dobę. Doprowadza ono do wnętrza świeże powietrze oraz sukcesywnie prowadzi do osuszenia pomieszczenia. Zastosowanie wentylacji mechanicznej powoduje też równomierne wymieszanie ciepłego i chłodnego strumienia powietrza, co zapobiega powstawaniu stref wilgoci. O rekuperacji – czyli wentylacji mechanicznej połączonej z odzyskiem ciepła piszemy także na podstronie https://www.climapolska.com.pl/wentylacja-rekuperacja .
Bardzo pomocne w minimalizacji zjawiska skraplania powietrza, okazują się być również czujniki wilgotności względnej powietrza. Najskuteczniej będą działały, gdy zostaną zamontowane na podłodze. Dzięki temu, przekazywanie informacji o warunkach w pomieszczeniu do automatyki pompy ciepła będzie zachowane w sposób ciągły i nieprzerwany. Czujnik należy ustawić na 70-80% wilgotności względnej. Są to bowiem najbardziej optymalne warunki do zatrzymania dostarczania chłodu do poziomu podłogi. Tak ustawiony czujnik powoduje również podwyższanie temperatury zasilania. Przyczynia się też do zwiększenia prędkości wentylacji mechanicznej w systemie rekuperacji.