Wciąż popularne bywa stwierdzenie, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia. Przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach i samochodach przypisuje się częste infekcje górnych dróg oddechowych, a także podatność na przeziębienia. Niektórzy użytkownicy klimatyzacji skarżą się również na bóle głowy. Z czego to wynika? Czy można użytkować klimatyzację bez uszczerbku dla zdrowia i dobrego samopoczucia?
Podstawowe błędy użytkowników klimatyzacji
Szkodliwość klimatyzatorów dla zdrowia wynika przede wszystkim z nieprawidłowego użytkowania klimatyzacji. Pierwszym z nich, który dotyczy zarówno użytkowników klimatyzacji w pomieszczeniach, jak i samochodach jest nastawianie urządzenia na zbyt niską temperaturę. Eksperci zalecają, żeby różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem (samochodem), a otoczeniem na zewnątrz nie przekraczała 6 stopni. W praktyce oznacza to, że błędem będzie ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu na 20 stopni, jeśli na zewnątrz upały sięgają 30 stopni. Pozornie nic nieznacząca różnica 4 stopni między zalecaną, a faktyczną temperaturą w pomieszczeniu może prowadzić do przeziębienia.
Kolejnym błędem jest kierowanie strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na siebie lub siadanie w zasięgu strumienia powietrza wywiewanego z klimatyzatora. O ile w upalny dzień, siedzenie w pobliżu klimatyzatora może być przyjemne, o tyle z pewnością nie jest zdrowe. Może bowiem prowadzić do nadmiernego wychłodzenia, a nawet przewiania organizmu, a w konsekwencji do bólu głowy, bólu uszu, bólu mięśni i stawów oraz ogólnego złego samopoczucia.
Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji a wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie
Częstym błędem popełnianym przez użytkowników klimatyzacji są niedopatrzenia związane z przeprowadzaniem regularnego czyszczenia i odgrzybiania urządzenia. Warto pamiętać o tym, że w klimatyzatorze skrapla się para wodna, tworząc doskonałe warunki do rozwoju grzybów i szkodliwych dla naszego zdrowia pleśni. Klimatyzator to także miejsce gromadzenia się zanieczyszczeń stałych – kurzu, pyły, łuszczącego się naskórka. Jeśli urządzenie nie będzie regularnie czyszczone i odgrzybiane wszystkie te zanieczyszczenia będą krążyć w pomieszczeniu powodując infekcje górnych dróg oddechowych i sprzyjając rozwojowi alergii wziewnych.
W celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z klimatyzatora zaleca się regularną wymianę filtrów powietrza oraz odgrzybianie klimatyzacji. Minimalna zalecana częstotliwość odgrzybiania to dwa razy w roku – preferencyjnie na początku i końcu sezonu letniego. Warto bowiem pamiętać o tym, że jesienią i zimą klimatyzacja jest często wykorzystywana do dogrzewania pomieszczeń, a takie jej działanie również sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.
Czy można w takim razie korzystać z klimatyzacji bez uszczerbku dla zdrowia?
Oczywiście, że tak! Klimatyzacja to wynalazek, który może mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie w upalne dni, o ile będziemy z niego korzystać mądrze. Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu temperatury. W miarę możliwości postarajmy się, żeby temperatura we wszystkich pomieszczeniach była taka sama. Nie siadajmy w strumieniu nawiewanego zimnego powietrza i dbajmy o to, żeby nasze urządzenie było wolne od grzybów, pleśni i szkodliwych mikroorganizmów. Dotyczy to zarówno klimatyzatorów w przestrzeniach użytkowych, jak i coraz bardziej popularnych urządzeń do zastosować rezydencyjnych.