FAQ – najczęściej zadawane pytania

//FAQ – najczęściej zadawane pytania

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy temperatura w pomieszczeniu będzie identyczna, jak ta widoczna na pilocie?

Temperatura nie będzie identyczna, lecz zbliżona. Wynika to z warunków fizycznych, takich jak różnica w gęstości powietrza – ciepłe powietrze kumuluje się pod sufitem, a zimne bliżej podłogi. W związku z tym pomiar temperatury przy samym klimatyzatorze może różnić się nawet o kilka stopni od tego zebranego bliżej podłoża. Zwykle jest to różnica ok. 3 stopni Celsjusza. Należy również uwzględnić , że urządzenia zwykle reagują przy różnicy temp. (ogrzanie lub ochłodzenie pomieszczenia) na poziomie ca 2 stopni Celsjusza.

Czy klimatyzacja może zastąpić kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe?

Jest to możliwe, należy jednak pamiętać o bezwładności temperatury, która wpływa na utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. Klimatyzator szybciej nagrzeje powietrze, ale energia ulega szybszemu wychłodzeniu. Ogrzewanie podłogowe wymaga dłuższego czasu nagrzewania (akumulowania energii przez podłogę), ale utrata energii będzie zdecydowanie wolniejsza. Można również zastosować pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym lub klimakonwektorami.

Z której jednostki wydobywają się skropliny?

Skropliny (kondensat) wydobywają się z jednostki wewnętrznej podczas chłodzenia. W przypadku uruchomienia urządzenia w funkcji grzania skropliny będą uwalniane z jednostki zewnętrznej.

Jak często trzeba wykonywać serwisy?

Unijna dyrektywa wymaga wykonywania przeglądu minimum raz w roku, gwarancja producenta 2 razy w roku dla pomieszczeń standardowych i 3-4 razy w roku dla pomieszczeń technicznych, jak serwerownie czy UPSy, natomiast ze względów higienicznych zdecydowanie zalecamy serwisowanie urządzeń co 6 miesięcy lub częściej.

Czy jeśli zamontuję klimatyzację na antresoli, to schłodzi dolną część pomieszczenia?

Może się tak zdarzyć, pod warunkiem że antresola będzie otwarta na dolną część domu lub mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, że wydajność urządzenia może być niewystarczająca na potrzeby obu pomieszczeń, co może wiązać się z niewystarczającym chłodzeniem antresoli i dołu oraz szybszą eksploatacją urządzenia. Oczywiście będą występować znaczące ograniczenia w cyrkulacji powietrza, szczególnie pod antresolą.

Czy klimatyzator zawieszony w przedpokoju schłodzi sąsiadujące pokoje?

Istnieje taka szansa, natomiast jest to zależne od układu danego mieszkania oraz wielu innych czynników. Ważna jest w tym wypadku wielkość otworów drzwiowych i ich położenie względem jednostki wewnętrznej. Oczywiście drzwi do sypialń muszą w takim wypadku pozostać otwarte. Nie rekomendujemy takiego rozwiązania, ponieważ uzyskane efekty mogą być niezadowalające.

Czy mogę samodzielnie serwisować/czyścić/naprawiać klimatyzator?

Do przeprowadzenia serwisu lub naprawy urządzenia niezbędne są uprawnienia (FGAZ), autoryzacja producenta oraz umiejętności. Nieuprawnione działania wiążą się również z utratą gwarancji. Użytkownik może jednak czyścić swoje urządzenie, wyjmując co jakiś czas filtry i przemywając je pod bieżącą wodą.

Czy klimatyzacja znacznie wpłynie na wysokość rachunków za prąd?

Zależy to od energooszczędności urządzenia oraz od częstotliwości użytkowania. Nowoczesne klimatyzatory renomowanych producentów mają świetne parametry, dzięki którym koszt używania klimatyzacji nieznacznie zwiększa rachunki.

Czy muszę rejestrować urządzenie?

Standardowe urządzenia o niskiej mocy, działające w oparciu o ekologiczny czynnik R32, nie wymagają rejestracji. Jednostki podlegające rejestracji można sprawdzić na stronie Instytutu Chemii Przemysłowej. Na pewno są to urządzenia z czynnikiem R410A (powyżej 2,4kg substancji w układzie) lub innymi SZWO – substancjami zubażającymi warstwę ozonową.

Kiedy najlepiej wykonać serwis klimatyzatora?

Najlepiej umawiać serwisy poza szczytem sezonu, od września do marca. W szczytowym okresie czas oczekiwania na serwis zdecydowanie się wydłuża. Polecamy sprawdzenie urządzeń przez rozpoczęciem sezonu chłodniczego.

Czy na montaż klimatyzacji potrzebne jest pozwolenie?

Większość spółdzielni i deweloperów nie ma konkretnych wymogów lub są one zestandaryzowane, jednak zachęcamy klientów do upewnienia się, czy w danym budynku zgody nie są konieczne.

Czy montaż klimatyzacji w kamienicy jest możliwy?

Montaż klimatyzacji w miejscach objętych ochroną konserwatora zabytków jest możliwy, ale wymaga specjalnego przygotowania ze strony klienta. Oprócz niezbędnej wizyty w docelowym miejscu montażu konieczna jest zgoda uzyskana od konserwatora.

Czy mogę skorzystać z dofinansowania na ogrzewanie domu?

To zależy od programów dofinansowań fukncjonujących na danych szczeblach państwowej administracji (miasto, gmina, województwo). Większość programów opiera się na termo-modernizacji, czyli wymianie systemów grzewczych opartych na paliwach stałych na ekologiczne pompy ciepła.

2021-01-11T14:44:01+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ