Wilgoć w domu może być problemem. Coraz więcej osób zastanawia się jak rozwiązać problem dużej wilgotności w domu. W tym poradniku podpowiemy, na czym polega tryb osuszania w klimatyzacji i jak działa funkcja osuszanie w klimatyzacji domowej.
Jak rozwiązać problem dużej wilgotności w domu
Nadmierna wilgotność w domach i mieszkaniach może być problemem dla ich użytkowników. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna oscylować pomiędzy 45 a 60%. Jeśli przekracza te wartości, może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. W konsekwencji mogą się one czuć ospałe, nadmiernie się pocić, a także mogą czuć brak energii. Złe samopoczucie to nie jedyne konsekwencje związane z nadmiernym poziomem wilgotności. Problem dużej wilgotności w domu może skutkować rozwojem grzybów i innych niebezpiecznych drobnoustrojów, co będzie uwidaczniać się jako zagrzybienie i zawilgocenie ścian i sufitów. Co więcej, zawilgocenie ścian i sufitów sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów może powodować alergie, a także o choroby dróg oddechowych. Stąd tak istotne jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności w domu i mieszkaniu.
Osuszanie powietrza – kiedy jest wręcz koniecznością?
Jeśli poziom wilgotności w domu stale przekracza wartość 60%, powinieneś zadbać o to, aby systematycznie osuszać powietrze w pomieszczeniu. Jeśli w pokoju lub w domu jest odczuwalna charakterystyczna woń stęchlizny, to koniecznie zdecyduj się na klimatyzator, który skutecznie osuszy powietrze. W ten sposób ograniczysz warunki do rozwoju pleśni i grzybów i sprawisz, że powietrze w domu znów będzie czyste i wolne od drobnoustrojów. W takiej sytuacji warto wybrać klimatyzator zapewniający maksymalną wydajność suszenia.
Skutecznym i wygodnym sposobem na pozbycie się wysokiej wilgotności w domu jest zastosowanie klimatyzacji z funkcją osuszania. Problem dużej wilgotności w domu możesz rozwiązać zarówno zimą, jak i latem włączając klimatyzatory. Latem, podczas chłodzenia powietrza, klimatyzator samoczynnie pozwala uzyskać optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Podczas schładzania powietrza wykrapla się z niego nadmierna ilość wody, która następnie jest usuwana na zewnątrz pomieszczenia.
Część urządzeń wyposażona jest dodatkowo, poza chłodzeniem i ogrzewaniem, w tryb osuszania. Klimatyzacja z funkcją osuszania pozwala precyzyjnie nadzorować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Warto dodać, że można wykonać osuszanie mieszkania klimatyzatorem przenośnym. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania powietrza jest mniej wydajny, niż zastosowanie tradycyjnej klimatyzacji, jednakże ma także wpływ na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
Na czym polega tryb osuszania w klimatyzacji
Zatem jak działa osuszacz w klimatyzatorze? Osuszanie powietrza w klimatyzatorze jest procesem naturalnym zachodzącym w trybie chłodzenia. Dochodzi do niego w momencie, kiedy ciepły powietrze styka się z zimną powierzchnią wymiennika. Wtedy dochodzi do wykroplenia wilgoci, która w postaci wody usuwana jest na zewnątrz pomieszczenia. Wilgoć osadza się na wymienniku, a następnie po wykropleniu wpływa do tacy ociekowej. Taki kondensat jest usuwany za pomocą pompki skroplin lub w sposób grawitacyjny. Można go zauważyć jako wodę wylatującą z rurki umieszczonej zazwyczaj w okolicach jednostki zewnętrznej.
Czy klimatyzacja w trybie grzania osusza powietrze? Wykorzystanie opcji ogrzewania w klimatyzacji także sprzyja osuszaniu powietrza. Podniesienie temperatury sprawia, że powietrze w sposób naturalny staje się bardziej suche.
Jak i gdzie znaleźć tryb osuszania w klimatyzacji
Część nowoczesnych klimatyzatorów wyposażona jest w dodatkowy tryb osuszania. Jak włączyć tryb osuszania w klimatyzacji? Wystarczy, że na pilocie urządzenia znajdziesz tryb DRY. Funkcja DRY w klimatyzacji pozwala na skuteczne usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza. Jeśli klimatyzator nie ma przypisanej funkcji DRY, wystarczy, że włączysz tryb chłodzenia lub ogrzewania, aby uzyskać zadowalające efekty eliminacji nadmiaru wilgoci z powietrza.