Linia produktów mieszkaniowych
Powietrzne pompy ciepła są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi, ponieważ zużywają trzykrotnie mniej energii niż kotły gazowe lub olejowe. Pompy pozyskują ponad 70% swojej energii grzewczej ze środowiska, a pozostała część energii w postaci elektrycznej wystarcza do osiągnięcia maksymalnej mocy grzania. Nie wymagają również dodatkowych instalacji systemowych, takich jak cysterna na paliwa kopalne, czy budowa komina, co również jest czynnikiem znacznie obniżającym koszty. Inwestycja w pompę ciepła na początku może wydawać się droga, ale koszty utrzymania i zużycia energii równoważą się w ciągu mniej niż 7 lat, a w kolejnych latach przynosi wzrost oszczędności.
Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem nie tylko w nowym, ale i w starym budownictwie, a także przy wymianie lub modernizacji istniejących systemów grzewczych. Dzięki zastosowaniu grzania niskotemperaturowego pompy sprawdzają się świetnie także w instalacjach podłogowych i ściennych.
Jak to działa?
Pompy wykorzystują ciepło z powietrza, które jest gromadzone i wchłaniane do cieczy. Następnie przechodzi przez sprężarkę, gdzie jest podgrzewane i transportowane do układów domowego ogrzewania. Technologia pomp ciepła, będąca doskonałą alternatywną dla systemu ogrzewania i klimatyzacji (bez dodatkowych adaptacji i inwestycji), pozwala na korzystanie z tego samego systemu zarówno do ogrzewania pomieszczeń w zimie, jak i do chłodzenia w lecie. Kolejną zaletą jest możliwość podgrzewania przez cały rok wody dla celów użytkowych oraz łatwość w sterowaniu. Istnieje również możliwość zdalnego zawiadywania systemem. Ciepło pozyskiwane z powietrza może zostać wykorzystane nawet w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Przeciętna pompa ciepła, zużywająca 1 kWh energii elektrycznej, dostarcza 4 kWh ciepła.
Środowisko
Poza komfortem, niskimi kosztami ogrzewania oraz licznymi korzyściami ekonomicznymi i środowiskowymi, jest to również inwestycja w przyszłość, ponieważ pompy są urządzeniami ekologicznymi – są zależne od odnawialnych źródeł, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ w miejscach ich eksploatacji nie powstają żadne spaliny. Jest to możliwe, ponieważ pompy powietrzne przenoszą i konwertują ciepło z zewnątrz, zamiast przekształcać je z paliwa, tak jak dzieje się to w tradycyjnych systemach ogrzewania.
Montaż
Pompy ciepła potrzebują miejsca na zewnątrz domu czy bloku. Urządzenie może być zamontowane na nasłonecznionej ścianie lub bezpośrednio na ziemi, z uwzględnieniem niewielkiej wolnej przestrzeni wokół instalacji, w celu uzyskania prawidłowego przepływu powietrza. Koszty instalacji mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość domu, ocieplenia, planowanej osiąganej temperatury, czy izolacji domu.
Ich liczne zalety sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych, ale także w sektorze przemysłowym. Są nie tylko łatwe w konserwacji, kwalifikują się również do programów dofinansowań, co pozwala na obniżenie początkowych kosztów, a odpowiednio dobrane do kubatury obiektu są praktycznie bezobsługowe. Posiadacz pompy jest także całkowicie niezależny od innych źródeł energii ani od umów z dostawcami.