Dobór pompy ciepła do systemu grzewczego opartego o grzejniki

//Dobór pompy ciepła do systemu grzewczego opartego o grzejniki

Dobór pompy ciepła do systemu grzewczego opartego o grzejniki

Jaką pompę ciepła wybrać do systemu centralnego ogrzewania opartego na tradycyjnych grzejnikach w budynku? Czy wymiana konwencjonalnego kotła może być efektywna ekonomicznie? I kiedy modernizacja ogrzewania przy wykorzystaniu powietrznej pompy ciepła będzie miała sens? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Wymiana kotła opalanego tradycyjnym surowcem opałowym (np. węglem czy drewnem) na ogrzewanie pompą ciepła powietrze woda pozwala nie tylko na niższe koszty ogrzewania, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ pompy ciepła są urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Warto jednak podkreślić, że praca pompy ciepła będzie efektywna wyłącznie w sytuacji, kiedy budynek będzie odpowiednio izolowany i będzie współpracować z odpowiednim górnym źródłem ciepła. Jeśli planujesz ogrzewanie pompą ciepła do domu i jednocześnie nie zamierzasz wykonać wymiany istniejącej instalacji centralnego ogrzewania czy taka wymiana ma sens? Czy pozwoli ona ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku? 

Pompa ciepła wykorzystywana do ogrzewania opartego na tradycyjnych grzejnikach

Wiele osób planujących wymianę źródła ciepła coraz częściej zastanawia się nad zakupem do domu pompy ciepła powietrze woda oraz podłączeniem jej do tradycyjnych grzejników. Takie plany podyktowane są przeważnie chęcią ograniczenia kosztów związanych z generalnym remontem lub brakiem możliwości technicznych do zmiany systemu grzewczego budynku (chodzi przede wszystkim o wytrzymałość konstrukcyjną posadzki, ścian czy stropów). 

Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się na początku temu, jak działa pompa ciepła. Urządzenie to wykorzystuje energię zakumulowaną w powietrzu, którą przekształca w energię cieplną, jaka przekazywana jest wodzie krążącej w układzie centralnego ogrzewania. Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, jednakże nawet jeśli w całości pobierają prąd z gniazdka, to emitują mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne kotły zasilane gazem czy węglem, zapewniając tym samym czyste powietrze wokół budynku. Wykorzystanie energii cieplnej skumulowanej w powietrzu pozwala na obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie. 

Jaka pompa ciepła do tradycyjnych grzejników?

Czy pompa ciepła może zasilać centralne ogrzewanie oparte na tradycyjnych grzejnikach? Oczywiście, że tak. Wynika to z faktu, że w tym rozwiązaniu górnym źródłem jest wodna instalacja ogrzewania, zatem z powodzeniem można podłączyć do grzejników pompę ciepła. Co ważne, zarówno grzejników aluminiowych, jak i żeliwnych. Jednakże podłączenie powietrznej pompy ciepła do takiej instalacji w budynku nie będzie efektywne. Dlaczego? Pompy ciepła to nowoczesne, ale niskotemperaturowe źródła ciepła, natomiast tradycyjne grzejniki dla prawidłowej wymiany ciepła w pomieszczeniu wymagają, by temperatura wody grzewczej miała od 60 do 75 st. C. Zatem pytanie jak dobrać pompę ciepła do grzejników jest prawidłowe, ale obwarowane kilkoma warunkami. 

Jakie grzejniki do pompy ciepła stosować? Aby zagwarantować odpowiednią kompensację ciepła przez grzejnik do pomp ciepła zasilany wodą o temperaturze niższej niż to oferowana przez tradycyjne wysokotemperaturowe źródła ciepła, należy zwiększyć jego powierzchnię. Ile przewymiarować grzejniki do pompy ciepła? Zapewnienie dużej powierzchni grzewczej przy ogrzewaniu niskotemperaturowym jest kluczowe dla właściwego ogrzania budynku. Jak policzyć rozmiar grzejników do pomp ciepła, aby zapewniały właściwe ogrzewanie? Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia, moc pracy pompy ciepła oraz jej efektywność działania. Zwróć uwagę także na rodzaj zastosowanej instalacji i stopień jej izolacji. Warto dodać, że po podliczeniu wszystkich parametrów może okazać się, że dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu konieczne będzie dwukrotne, a nawet trzykrotne zwiększenie powierzchni grzejników. 

Pompa ciepła — rozwiązania inne niż grzejniki 

W domu centralne ogrzewanie najlepiej sprawdza się jako połączenie pompy ciepła  z ogrzewaniem powierzchniowym. Jednakże nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie energooszczędnych pomp ciepła. Jeśli warunki techniczne budynku lub finansowe nie pozwalają na zastosowanie ogrzewania powierzchniowego z wykorzystaniem pompy ciepła można z powodzeniem wykorzystać grzejniki niskotemperaturowe lub klimakonwektory. 

Ogrzewanie powierzchniowe

Ogrzewanie płaszczyznowe to coraz popularniejszy sposób ogrzewania pomieszczeń. Dla uzyskania dobrych wyników wymaga zastosowania dużej powierzchni, która oddawać będzie ciepło. Taki system grzewczy oparty na pompie cieplnej doskonale sprawdza się w przypadku niskotemperaturowych źródeł ciepła — w tym pomp ciepła. Zaletą ogrzewania płaszczyznowego w budynku jest także duża bezwładność cieplna. To sprawia, że praca pompy ciepła będzie rzadsza, więc urządzenie będzie się mniej zużywać. 

W ramach ogrzewania płaszczyznowego optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Ta technologia jednak pozwala również na zastosowania ogrzewania ściennego czy sufitowego. 

Warto podkreślić, że zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i ogrzewanie sufitowe wykorzystujące pompy ciepła wymaga odpowiednio wytrzymałej konstrukcji stropów w budynku, które muszą utrzymać ciężar dodatkowej warstwy. Z kolei ogrzewanie ścienne ogranicza sposób umeblowania (nie można zasłaniać ścian z panelami grzewczymi) i nieco mniejsza pomieszczenie. 

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła

Rozwiązaniem dla obiektów, gdzie nie można zastosować ogrzewania podłogowego, są grzejniki niskotemperaturowe. Pompy ciepła w takim układzie wymagają zastosowania większej powierzchni grzewczej kaloryferów. To wpływa na uzyskanie satysfakcjonującej pracy pompy ciepła. Warto jednak podkreślić, że zastosowanie pompy ciepła do grzejników niskotemperaturowych nie wymaga generalnego remontu w budynku i daje możliwość podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji. 

Klimakonwektory

W systemie centralnego ogrzewania domu zasilanego powietrzną pompą ciepła sprawdzą się także klimakonwektory. To doskonała alternatywa dla grzejników niskotemperaturowych i ogrzewania powierzchniowego. Zaletą klimakonwektorów zasilanych przez pompy ciepła jest wymuszony obieg powietrza wokół lameli wymiennika ciepła realizowany za pomocą wentylatorów. W ten sposób ciepło dystrybuowane jest szybciej, a oczekiwaną temperaturę powietrza uzyskuje się w krótszym czasie. Co więcej, klimakonwektory wyposażone są w tacę ociekową i system odprowadzania skroplin, więc można je wykorzystywać również jako klimatyzatory. W efekcie klimakonwektory mogą być wykorzystywane nie tylko w czasie sezonu grzewczego, ale również w lecie do chłodzenia pomieszczeń. 

Niewątpliwą zaletą klimakonwektorów jest elastyczny montaż tych urządzeń. Na rynku dostępne są nie tylko modele, które można instalować na ścianach, podobnie jak tradycyjne grzejniki, ale również urządzenia podłogowe, kanałowe czy kasetonowe. 

Dla satysfakcjonującej pracy pompy ciepła warto przy montażu pompy ciepła w budynku skorzystać z pomocy doświadczonej firmy specjalizującej się w takich instalacjach centralnego ogrzewania. Odpowiedni dobór pompy ciepła zagwarantuje wysoką efektywność systemu ogrzewania domu i jego energooszczędność. Zwróć także uwagę, że pompy ciepła, poza ogrzewaniem dom, mogą służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Podsumowując — czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami? Tak, jeśli zastosujesz grzejniki niskotemperaturowe lub znacząco przewymiarujesz, czyli zwiększysz powierzchnię kaloryferów. Lepiej jednak, jeśli oprócz grzejników do pompy ciepła podłączysz także system ogrzewania płaszczyznowego, czyli na przykład ogrzewanie podłogowe. To optymalne rozwiązanie, w ramach którego system centralnego ogrzewania w domu będzie najbardziej efektywny. 

2024-06-25T21:40:54+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ