Jak działa klimatyzator przenośny

//Jak działa klimatyzator przenośny

Jak działa klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny to doskonała alternatywa dla klimatyzacji tradycyjnej. Chłodzenie powietrza w pomieszczeniu pozwala uzyskać optymalną temperaturę dostosowaną do potrzeb użytkowników. 

Jak działa klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne to sprzęty, które pozwalają na chłodzenie powietrza w pomieszczeniu bez konieczności tworzenia kompletnych instalacji. W skład 1 klimatyzatora wchodzą dwa wymienniki ciepła, sprężarka i zawór rozprężny, a także 2 wentylatory, które odpowiadają za przepływ powietrza pomiędzy wymiennikami. W urządzeniu parownik jest usytuowany wewnątrz klimatyzatora, a skraplacz na zewnątrz. W klimatyzatorach przenośnych stosuje się czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy wymiennikami, przyczyniając się do preparacji termicznej powietrza w pomieszczeniu

Zasada działania klimatyzatora przenośnego opiera się odbiorze ciepła z pomieszczenia przez parownik oraz oddaniu ciepła przez skraplacz. Energię w postaci temperatury pomiędzy wymiennikami przenosi czynnik chłodniczy, który pod wpływem sprężarki i zaworu rozprężnego zmienia stan skupienia i oddając lub pobierając ciepło. Proces ten realizowany jest w trybie ciągłym, co oznacza, że cykl obiegu czynnika chłodniczego trwa przez cały czas włączenia urządzenia. Odbiór ciepła z wnętrza realizowany jest w parowniku, natomiast oddanie ciepła przeprowadza skraplacz. Warto zaznaczyć, że aby działanie klimatyzatora przenośnego było skuteczne, gorące powietrze musi być wydalane na zewnątrz pomieszczenia. Proces ten wymaga zastosowania rury wyrzutowej lub agregatu, który pozwoli odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz budynku

Niewątpliwym atutem klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji typu split czy multi-split urządzenia te można w każdym momencie przenieść tam, gdzie zachodzi konieczność schłodzenia powietrza. W przypadku tych urządzeń nie jest wymagany kosztowny montaż klimatyzacji. Ten typ klimatyzatorów jest gotowy do pracy od razu po podłączeniu do prądu. 

Czy klimatyzator przenośny trzeba odgrzybiać

Każdy klimatyzator, niezależne czy jest on zamontowany na stałe, czy ma charakter przenośny, powinien być odgrzybiany. Do tego celu stosuje się specjalistyczne preparaty, które skutecznie zabijają pleśń pojawiającą się w wilgotnych częściach urządzenia. Odgrzybianie należy wykonywać co najmniej 1 raz w roku, najlepiej zaraz po zakończeniu sezonu. To ważne szczególnie w przypadku klimatyzatorów przenośnych, które zazwyczaj wykorzystywane są do procesu chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Po zakończeniu sezonu upałów klimatyzatory przenośne często pakowane są w celu przechowywania. Brak wentylacji i zgromadzona wewnątrz urządzenia wilgoć zapewniają doskonałe warunki do rozwoju pleśni wewnątrz sprzętu. Jeśli wykorzystujesz klimatyzator przenośny również w celu ogrzewania pomieszczeń, odgrzybianie należy przeprowadzić co najmniej 2 razy do roku.

Dlaczego odgrzybianie klimatyzatora przenośnego jest takie istotne? Jeżeli wewnątrz urządzenia rozpocznie się proces namnażania grzybów to pewnym jest, ze w trakcie pracy urządzenia ich zarodniki będą przedostawać się do pomieszczenia wraz ze schłodzonym powietrzem. Zanieczyszczona atmosfera może być przyczyną alergii, a nawet poważnych chorób dróg oddechowych. Warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzenie odgrzybiania klimatyzacji gwarantuje emisję czystego powietrza wolnego od zarodników grzybów. 

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę

Jak już wspominaliśmy wcześniej, każdy klimatyzator przenośny musi odprowadzać ciepło na zewnątrz budynku. W tego typu urządzeniach za funkcję tę odpowiada albo rura wyrzutowa, albo agregat. Klimatyzator z rurą na zewnątrz może być postawiony wyłącznie w pomieszczeniu, gdzie znajduje się okno. W takim układzie końcówkę rury wylotowej przekłada się przez uchylone okno. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że wydajność urządzenia znacznie spada, ponieważ wraz z wylotem gorące powietrze wraca do pomieszczenia. Rozwiązaniem problemu jest specjalna uszczelka, którą nakłada się na szczelinę. Uszczelka ta ma otwór, w którym umieszcza się końcówkę rury i jednocześnie blokuje dostęp gorącego powietrza z zewnątrz budynku.

Jednakże klimatyzatory przenośne dostępne są nie tylko w wersji z rurą wyrzutową. Inną wersją sprzętu są klimatyzatory monoblokowe, czyli takie, w których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Klimatyzatory monoblokowe, w przeciwieństwie do klimatyzatorów przenośnych z rurą, dają możliwość ograniczenia hałasu powstającego podczas pracy urządzenia. Efekt ten można uzyskać korzystając z nakładki, która pozwala na wyprowadzenie rury na zewnątrz urządzenia. W takim wypadku klimatyzator przenośny można postawić na zewnątrz pomieszczenia — na przykład na balkonie czy tarasie, a do środka wpuścić rurę, która odpowiada za cyrkulację powietrza. Takie urządzenie swoją pracą przypomina klimatyzator split. 

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny

Przy wyborze klimatyzatora przenośnego należy przede wszystkim kierować się jego wydajnością i zweryfikować, czy dany model sprawdzi się na określonej powierzchni lokalu. Warto wiedzieć, że kluczowym parametrem odpowiadającym za to, jak działa klimatyzator przenośny, jest moc chłodnicza urządzenia. Należy pamiętać, że w przypadku klimatyzatorów przenośnych kalkulacja mocy względem powierzchni powinna uwzględniać przelicznik 1,5 0 2 kW na 10 m2. Warto także pamiętać o poziomie generowanego hałasu, a także klasie energetycznej urządzenia, zakresie osiąganej temperatury czy rodzaju czynnika chłodniczego. 

Zakup klimatyzatora przenośnego to jednak nie wszystko — urządzenie to wymaga systematycznej konserwacji. Dotyczy to szczególnie filtrów, w jakie są wyposażone, których stan należy sprawdzać co 2 tygodnie i w razie potrzeby dokładnie czyścić. Odpowiednio czyszczone filtry sprawią, że powietrze w pomieszczeniu będzie nie tylko przyjemnie chłodne, ale czyste i zdrowe.

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego ma jeszcze jeden atut. Zanieczyszczone filtry sprawiają, że wydajność pracy urządzenia znacząco spada. W efekcie jednostka będzie pobierać znacznie więcej prądu do schłodzenia takiego samego lokalu. 

Gdzie sprawdzi się przenośna klimatyzacja

Klimatyzatory przenośne z powodzeniem można zastosować wszędzie, gdzie nie ma możliwości instalacji tradycyjnego systemu klimatyzacji. Ich wydajność pracy jest niższa, niż klimatyzacji typu split czy multi-split. Generują również w pomieszczeniu wyższy poziom hałasu. Należy pamiętać jednak, że ich zdecydowanym atutem jest możliwość przeniesienia w dowolne miejsce. Docenisz, jak działa klimatyzator przenośny szczególnie podczas upalnych dni w wynajmowanym mieszaniu, to klimatyzacja przenośna będzie strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Doskonale sprawdzi się do chłodzenia powietrza w pokoju. 

Klimatyzację przenośną można także stosować wszędzie tam, gdzie warunki techniczne lub architektoniczne nie pozwalają na montaż klimatyzacji tradycyjnej. Dotyczy to na przykład zabytkowych budowli, które nie uzyskają zgody konserwatora na instalację takiego sprzętu. 

2024-06-25T21:34:20+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ