Zastanawiasz się, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator będzie skuteczny? To zależy od doboru mocy chłodzenia, która powinna być adekwatna do rozmiaru klimatyzowanego pomieszczenia. Jeśli wybierzemy urządzenie o zbyt małej mocy chłodzenia, klimatyzator nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań względem zadanej temperatury. Jeśli natomiast wybierzemy urządzenie o zbyt wysokiej mocy niepotrzebnie będziemy ponosić dodatkowe koszty związane z jego zakupem i eksploatacją. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że niewłaściwie dobrana moc urządzenia do klimatyzowanego pomieszczenia może skutkować szybszym zużywaniem się podzespołów klimatyzatora i dodatkowo wpływać na koszty eksploatacji urządzenia.
Jak obliczyć moc chłodzenia?
W dokonaniu wstępnego wyboru urządzenia klimatyzującego dla naszego domu lub lokalu usługowego pomoże nam proste obliczenie. Podstawą do wyliczenia mocy chłodzenia klimatyzatora będzie tutaj powierzchnia pomieszczenia – w tym prostym równaniu nie bierzemy pod uwagę usytuowania pomieszczenia w budynku, ani jego niestandardowej wysokości. Powierzchnię pomieszczenia wyrażoną w metrach mnożymy przez 100, a uzyskany wynik pozwala nam określić konieczną moc chłodzenia klimatyzatora w watach.
Przykład:
– dla pomieszczenia o powierzchni 30 m2
POWIERZCHNIA W METRACH x 100 = MOC CHŁODZENIA KLIMATYZATORA W WATACH
30 x 100 = 3000 WAT (tj. 3,0 kW)
Dla pomieszczenia o powierzchni 30m2 musimy więc wybrać urządzenie o mocy chłodzenia nie mniejszej niż 3,0 kW.
Klimatyzacja SPLIT i MULTI SPLIT
W przestrzeniach podzielonych separatorami w postaci ścian i drzwi warto rozważyć zakup klimatyzatorów o mniejszej mocy chłodzenia dostosowanych do powierzchni danego pomieszczenia. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać optymalne warunki chłodzenia/grzania nawet w sytuacji, w której pomieszczenia są zamknięte. Jest to szczególnie wygodne nie tylko w przestrzeni biurowej, ale również w domach jednorodzinnych, w których nie zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzatorów kanałowych.
W zależności od naszych rzeczywistych potrzeb oraz liczby pomieszczeń, w których powinien znaleźć się klimatyzator możemy wybrać spośród rozwiązań typu SPLIT i MULTI SPLIT. Klimatyzatory typu SPLIT składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej, co przekłada się na możliwość klimatyzowania wyłącznie jednego pomieszczenia wraz z pomieszczeniami sąsiadującymi (o ile nie są one zamknięte np. drzwiami). Klimatyzatory typu MULTI SPLIT pozwalają na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet kliku jednostek wewnętrznych zainstalowanych w różnych pomieszczeniach w obiekcie. To daje nam dużą swobodę zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, przy jednoczesnej możliwości zachowania prywatności. Moc klimatyzatorów pracujących w układzie MULTI SPLIT pomoże nam dobrać specjalista. Z jego pomocy powinniśmy również skorzystać w przypadku pomieszczeń wysokich oraz charakterystycznego umieszczenia klimatyzowanych pomieszczeń w budynku – może się bowiem okazać, że pomieszczenie narożne będzie wymagało klimatyzatora o mniejszej mocy chłodzenia niż pomieszczenie środkowe, mimo większego metrażu.