Klimatyzacja to coraz powszechniejszy wybór – nie tylko w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach. Coraz więcej osób chce się bowiem cieszyć świeżym i rześkim powietrzem przez cały rok. Jednak aby funkcjonowanie systemu klimatyzacyjnego było zadowalające, należy zadbać o wybór odpowiedniego rozwiązania. Dowiedz się, czym się kierować przy zakupie klimatyzatora.
Klimatyzator typu SPLIT czy przenośny?
Decydując się na zakup klimatyzatora, należy przede wszystkim zadecydować o tym, jaki rodzaj urządzenia będzie tym właściwym. Do użytku domowego stosuje się:
- klimatyzatory SPLIT,
- klimatyzatory przenośne.
Te pierwsze montowane są na stałe (do ściany, w suficie itd.), dlatego bywają też określane mianem stacjonarnych. Jednostki przenośne są bardzo łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają prac przy ścianach czy oknach, można też zmieniać ich położenie zgodnie z zapotrzebowaniem. Np. klimatyzacja może w ciągu dnia działać w salonie, a w nocy w sypialni. Klimatyzator stacjonarny jest jednak znacznie bardziej wydajny, a także wygodniejszy w eksploatacji.
Do pozostałych różnic między tymi dwoma typami jednostek należą:
- głośność pracy – urządzenia typu SPLIT są cichsze, ponieważ najgłośniejszy element usytuowany jest poza pomieszczeniem,
- sposób odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz – klimatyzacja SPLIT robi to automatycznie, w przypadku urządzeń przenośnych trzeba zaś zadbać o odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz, np. przez uchylone okno,
- zużycie energii – klimatyzatory stacjonarne są obecnie konstruowane tak, by pracować energooszczędnie i wydajnie, dlatego są tańsze w eksploatacji,
- możliwość przenoszenia – tą wyróżnia się tylko klimatyzator przenośny, który można transportować nawet pomiędzy budynkami (np. zabrać ze sobą do domku letniskowego).
Rodzaje klimatyzatorów SPLIT
Większość inwestorów marzących o klimatyzacji w domu, decyduje się na urządzenia SPLIT. Te występują w kilku wariantach. Możesz zdecydować się na:
- klimatyzator ścienny – najczęściej wybierany, jednostka wewnętrzna montowana jest w górnej części ściany,
- klimatyzator kasetonowy – o jego montażu warto pomyśleć podczas urządzania wnętrz mieszkalnych, ponieważ jest „schowany” w suficie, co wpływa na bardzo dobre rozprowadzanie powietrza po całym wnętrzu,
- klimatyzator podłogowy, sufitowy lub podłogowo-sufitowy – to rozwiązania częściej stosowane w niewielkich przestrzeniach komercyjnych i publicznych, jednak mogą być wykorzystane także w domu,
- klimatyzator kanałowy – o instalacji takiego systemu również warto pomyśleć przy budowie domu lub poważnym remoncie, ponieważ jest to skomplikowana instalacja, która rozprowadza schłodzone powietrze do wszystkich pomieszczeń.
Prawidłowy dobór klimatyzacji a komfort użytkowania
System klimatyzacji sam w sobie znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach. Niezwykle ważne jest jednak, aby był prawidłowo dobrany. Odpowiednie urządzenie będzie wystarczająco wydajne, a jednocześnie jego praca będzie praktycznie niezauważalna. Sprzęt nie powinien być zbyt mocny ani zbyt słaby, a nawiew powinien być umiejscowiony tak, aby zimne powietrze nie wiało bezpośrednio na domowników. Klimatyzator to jednak nie tylko przyjemna temperatura w domu przez cały rok, ale również oczyszczanie i jonizacja powietrza, przez co jest ono znacznie zdrowsze i bezpieczne m.in. dla alergików. Takie właściwości ma wiele współczesnych modeli, ale warto sprawdzić ten fakt przed zakupem.
Abyś był zadowolony z klimatyzacji, należy zadbać o to, by była odpowiednio wydajna, a także prawidłowo zamontowana. Pod tym względem warto zaufać profesjonalnym firmom. Dla wielu osób liczy się też elegancki wygląd urządzeń. Jeżeli jesteś jednym z nich, postaw na dyskretny klimatyzator Gree lub designerski klimatyzator LG. Dla prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji bardzo istotny jest też sposób eksploatacji oraz konserwacji. Należy dbać o czystość i regularne serwisowanie układu, a także stosować się do zaleceń producenta w zakresie sposobu użytkowania.