Urządzenia klimatyzacyjne dzieli się ze względu na budowę oraz rozwiązania montażowe. Ten drugi podział dotyczy wyłącznie klimatyzatorów typu split i multi-split, dlatego omówienie rodzajów klimatyzacji rozpoczniemy od kryterium budowy. Ze względu na budowę klimatyzatory dzielimy na:
- rozwiązania typu monoblock,
- rozwiązania typu split,
- rozwiązania typu multisplit.
Klimatyzator monoblokowy – jak wskazuje na to jego nazwa – jest urządzeniem składającym się z pojedynczej jednostki. Wewnątrz jednostki znajdują się: parownik, skraplacz, sprężarka oraz cała reszta oprzyrządowania. Pod względem zasady działania klimatyzator monoblokowy praktycznie w niczym nie różni się od klimatyzacji typu split. Jedyną różnicą jest sposób odprowadzenia gorącego powietrza, które – w zależności od modelu urządzenia oraz możliwości technicznych w obiekcie – odprowadza się odpowiednim przewodem umieszczonym w otworze okiennym, lub poprzez podłączenie bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.
Klimatyzator typu split to jedno z najpopularniejszych urządzeń klimatyzacyjnych na polskim rynku. Urządzenie składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej – połączonych z sobą linią chłodniczą zwaną freonową. Linia chłodnicza to para rur miedzianych w izolacji, która umożliwia sobodny przepływ czynnika chłodniczego. Dodatkowo obydwa urządzenia są połączone instalacją elektryczną, która odpowiada za prawidłową komunikację jednostek.
Klimatyzatory typu multi-split to urządzenia klimatyzacyjne zbudowane tak samo jak klimatyzatory typu split. Od klasycznych splitów różnią się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się wiele jednostek wewnętrznych.
Rodzaje klimatyzacji split i multi-split
W obrębie klimatyzatorów typu split i multi-split można wyróżnić następujące rodzaje klimatyzacji:
- klimatyzatory ścienne,
- klimatyzatory ścienno-przysufitowe (nazywane również podsufitowymi),
- klimatyzatory przypodłogowe,
- klimatyzatory kasetonowe,
- klimatyzatory kanałowe.
Powyższego rozróżnienia dokonuje się w oparciu o rozwiązania montażowe, które możemy wybrać adekwatnie do indywidualnych preferencji oraz efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć. Wybierając poszczególne jednostki wewnętrzne należy pamiętać o tym, że miejsce oraz sposób montażu urządzenia ma wpływ na dystrybucję powietrza w pomieszczeniu. W przestrzeniach, w których zależy nam na równomiernym rozprzestrzenianiu powietrza od punktu centralnego warto rozważyć montaż klimatyzatorów kasetonowych lub kanałowych – obydwa rodzaj klimatyzacji doskonale sprawdzają się w systemach sufitów podwieszanych, dzięki którym stają się praktycznie niewidoczne dla użytkowników pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń wysokich bez podwieszanych sufitów doskonale sprawdzają się natomiast klimatyzatory ścienno-przysufitowe. Ich budowa sprawia, że powietrze przepływa pod sufitem z dużą prędkością, a następnie zwalnia, dzięki czemu jego przepływ w pomieszczeniu jest równomierny.
Wybór klimatyzacji typu split lub multi-split daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru jednostek wewnętrznych, dzięki którym osiągniemy optymalne warunki temperaturowe i doskonały efekt wizualny.