Czy klimatyzacja to dobry wybór w pomieszczeniach mieszkalnych, w których przebywają małe dzieci? Czy poza komfortową temperaturą klimatyzatory wpływają na poprawę jakości powietrza? Na te oraz inne pytania związane z relacją dziecko/niemowlę a klimatyzacja odpowiemy w tym artykule.
Utarło się przekonanie, że klimatyzacja wprawdzie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach (dzięki obniżeniu temperatury powietrza), jednakże ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego? Jej przeciwnicy wskazują na to, że może ona zwiększać ilość występujących w obsługiwanym pomieszczeniu grzybów i pleśni, generuje spory hałas i jest niezwykle energochłonna.
Współczesne klimatyzatory jednak przeczą wszystkim zarzucanym wadom – co więcej, urządzenia te są doskonale przystosowane do obsługi pomieszczeń, w których przebywają nie tylko dorośli, ale także niemowlęta. Dotyczy to szczególnie urządzeń wysokiej jakości.
Czas, aby rozprawić się z najbardziej popularnymi zarzutami kierowanymi pod adresem klimatyzacji.
1. Klimatyzacja zwiększa stężenie drobnoustrojów chorobotwórczych – fałsz
Współczesne urządzenia klimatyzacyjne skonstruowane są w taki sposób, aby oferować użytkownikom najwyższą jakość powietrza. Wszystkie posiadają filtry redukujące poziom drobnoustrojów w klimatyzowanym pomieszczeniu. Najbardziej zaawansowane modele, do których należą między innymi klimatyzatory Toshiba Daiseikai, wyposażono w kompleksowe rozwiązania pozwalające uzyskać wysoki poziom filtracji powietrza. Posiadają one filtr przeciwkurzowy wstępny, filtr plazmowy, jonizator oraz filtr IAQ. W efekcie wychwytują znakomitą większość zanieczyszczeń znajdujących się w filtrowanym powietrzu usuwając bakterie, wirusy, grzyby oraz kurz. Dzięki temu tworzą doskonałe warunki życia zarówno dla alergików, jak i małych dzieci i niemowląt. Do jednych z najlepszych urządzeń tego typu należy klimatyzator Daiseikai 8 wyprzedzający w tym względzie obowiązujące standardy komfortu.
Współczesne urządzenia klimatyzacyjne często wyposażone są w funkcję samooczyszczania. Jej zadaniem jest osuszanie klimatyzatora wewnątrz, dzięki czemu niweluje się warunki sprzyjające powstawaniu pleśni wewnątrz urządzenia.
Duże znaczenie w zakresie utrzymania wysokiej jakości powietrza ma także łatwość czyszczenia filtra – na przykład klimatyzator ścienny marki Mitsubishi Heavy Industries model SRK25ZM-Sv posiada filtr, który dla zachowania optymalnego poziomu filtracji wystarczy wypłukać w czystej wodzie.
2.Klimatyzacja generuje duże natężenie hałasu – fałsz
Panuje przekonanie, że klimatyzacja łączy się z wysokim poziomem hałasu w pomieszczeniu. Niektórzy użytkownicy twierdzą nawet, że z powodu hałasu generowanego przez klimatyzatory nie mogą w nocy spać. Współczesne urządzenia klimatyzacyjne charakteryzują się jednak wyjątkowo cichą pracą. Niektóre z modeli generują szum na poziomie 22 dB – co odpowiada ludzkiemu szeptowi.
Do takich cichych klimatyzatorów należą produkty między innymi sygnowane marką Toshiba, w tym Daiseikai 8 czy MIRAI. Tak niezauważalny dźwięk nie przeszkadza zarówno w wykonywaniu codziennych czynności, jak i podczas odpoczynku. Nie będzie także kolidował z potrzebami małych dzieci.
Co więcej, większość urządzeń klimatyzacyjnych posiada funkcję “Cicha Praca”, w ramach której obniżane są obroty wentylatora urządzenia do minimum, co przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia generowanego szumu.
3. Klimatyzacja – tylko do chłodzenia – fałsz
Obecnie urządzenia klimatyzacyjne produkowane są do realizacji zróżnicowanych funkcji. Współczesne inwertery nie tylko obniżają temperaturę powietrza latem, ale także grzeją, osuszają, oczyszczają powietrze oraz utrzymują stały poziom temperatury. W ten sposób stają się urządzeniami o znacznie szerszej funkcjonalności, dzięki czemu znajdują bogatsze zastosowanie w obiektach komercyjnych i lokalach mieszkalnych.
Klimatyzator będzie doskonałym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym nie tylko latem, ale także w okresie przesilenia wiosennego i jesiennego, kiedy będzie mógł pełnić rolę alternatywnego źródła ogrzewania.
Ciekawym rozwiązaniem jest szczególnie funkcja związana z utrzymaniem stałego poziomu temperatury. Pozwala ona na utrzymanie minimalnej, stałej temperatury w obiekcie, co przeciwdziała zamarzaniu wody w instalacjach.
Klimatyzatory to także urządzenia sprawdzając się w przypadku oczyszczania pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów. Dzięki zastosowanym filtrom usuną każdą przykrą woń.
4. Klimatyzacja -wysokie koszty zużycia energii elektrycznej – fałsz
Technologia inwerterowi, powszechnie stosowana we współczesnych urządzeniach klimatyzacyjnych, pozwala na zasadnicze obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej pochłanianej przez klimatyzatory. Swą energooszczędność zawdzięczają one płynnej zmianie pracy dostosowującej się do zmiennej temperatury powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób system nie dopuszcza do nadmiernego spadku temperatury i zarazem do nadmiernego obciążenia urządzeń.
Generalnie klimatyzatory klasyfikowane są zazwyczaj w klasie energetycznej A. Niektóre z nich jednak są znacznie bardziej energooszczędne i posiadają nawet klasę A +++ (Toshiba Daiseikai 8).
5. Klimatyzacja – skomplikowana obsługa – fałsz
Współczesne systemy klimatyzacyjne charakteryzują się niezwykle prostą, wręcz intuicyjną obsługą. Posiadają dzienne i tygodniowe programatory, dzięki którym można zaplanować pracę urządzenia zgodnie ze swoimi potrzebami.
Dzięki wstępnie zaprogramowanym ustawieniom tworzą właściwą kombinację komfortu i oszczędności energii. Oferują wiele funkcji dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb użytkowników np. funkcję “komfortowy sen”. Niektóre, np. Daiseikai zapewniają funkcje “Twoje preferencje”, dzięki której za pomocą jednego przycisku można włączyć i wyłączyć, zaprogramowany wcześniej, tryb indywidualnych ustawień.
Klimatyzatory przeważnie umożliwiają także ustawienie nawiewu o odpowiedniej mocy i w oczekiwanym kierunku. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób wrażliwych na zmiany temperatury oraz małych dzieci i niemowląt. Ustawiając odpowiednio kąt i siłę nawiewu można efektywnie regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu jednocześnie chroniąc zdrowie.
6. Klimatyzacja – system szkodliwy dla środowiska naturalnego – fałsz
Zaletą współczesnych systemów klimatyzacyjnych jest ekologiczne podejście do ich budowy i funkcjonowania. Wykorzystanie technologii inwerterowej pozwala na płynne utrzymanie zadanej temperatury, co zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu i jednocześnie podwyższeniu kosztów związanych ze zużyciem prądu.
Co więcej, większość klimatyzatorów wyposażona jest w czynnik chłodzący R410A. Toshiba natomiast, jako jeden z liderów rynku klimatyzatorów realizujących politykę proekologiczną, wprowadza do sprzedaży urządzenia wyposażone w czynnik chłodniczy R32, który zasadniczo redukuje użycie fluorowęglowodorów w systemach grzewczych i chłodniczych (Toshiba MIRAI).
Podsumowanie
Wysokiej jakości klimatyzatory to doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Zapewniają nie tylko optymalne warunki temperaturowe do zabawy, nauki i wypoczynku, ale także poprawiają jakość powietrza wychwytując gro wirusów, bakterii, grzybów (w tym pleśni) czy kurzu. Likwidują również nieprzyjemne wonie. Mogą pełnić także rolę osuszaczy i grzejników. Wszystkie te zalety generują niskie zużycie energii elektrycznej, a stosowane w nowoczesnych urządzeniach rozwiązania dbają o środowisko naturalne.