Różne metody i sposoby montażu klimatyzatorów

//Różne metody i sposoby montażu klimatyzatorów

Różne metody i sposoby montażu klimatyzatorów

klimatyzacja na poddaszu

Klimatyzacja to coraz powszechniejszy element wyposażenia domów i mieszkań oraz obiektów o charakterze publicznym typu biura, zakłady pracy czy punkty gastronomiczne. Nie wszędzie jednak istnieje możliwość powieszenia jednostki zewnętrznej na tzw. ścianie elewacyjnej. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają jednak na umieszczanie klimatyzatorów na dachach, poddaszach czy balkonach. Poniżej przedstawiamy kilka różnych metod montażu jednostek zewnętrznych, które umożliwią korzystanie z komfortowej temperatury zarówno w zabytkowych kamienicach, jak i spółdzielczych blokach.

Nasza firma specjalizuje się przede wszystkim w montażu klimatyzatorów w pomieszczeniach trudnych, czyli takich, gdzie instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku jest niemożliwa lub niewskazana. Dotyczy to przede wszystkim obiektów, takich jak: kamienice (także te zabytkowe) i bloki. W tych miejscach najlepiej sprawdzi się montaż klimatyzatorów na dachu lub poddaszu.

Montaż klimatyzatora na dachu

To szczególny przypadek montażu jednostki zewnętrznej. Położenie urządzenia nie zależy od rodzaju pokrycia dachowego – z powodzeniem może być instalowane zarówno na dachówce, jak i papie czy blasze.

Montaż klimatyzacji na dachu Warszawa

Montaż agregatu odbywa się przy pomocy tzw. łap, czyli specjalnych mocowań. Dzięki ich zastosowaniu jednostka zewnętrza będzie stała prosto – wypoziomowanie urządzenia jest konieczne dla wyeliminowania wibracji i gromadzenia się wody w obudowie.

Klimatyzator postawiony powinien być w pewnej odległości od powierzchni dachu – konstrukcja łap winna umożliwiać swobodne prace remontowe czy usuwanie śniegu zimą. Innym problemem jest odprowadzenie skroplin. W tym przypadku może być konieczne zastosowanie pompki skroplin.  Zwracamy uwagę na to, że nie wolno przebijać rynny w celu umieszczenia w niej rurki odprowadzającej skropliny – administrator obiektu może w takim wypadku nakazać inwestorowi całkowitą wymianę uszkodzonej rynny.

Warto pamiętać, że zawsze trzeba otrzymać zgodę właściciela lub administratora budynku na przeprowadzenie prac związanych z montażem klimatyzatora na dachu. Dotyczy to także obiektów wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Należy też zaznaczyć, że jednostka zewnętrzna może być zainstalowana zarówno na dachu płaskim, jak i spadzistym.

Montaż klimatyzatora na poddaszu

Duży strych lub niezamieszkałe poddasze to miejsce, gdzie można zamontować jednostkę zewnętrzną. Agregat wymaga solidnej podstawy i wypoziomowania, które pozwolą na minimalizację drgań, dzięki czemu infradźwięki nie będą przenosić się na kondygnacje mieszkalne. Podstawowym warunkiem jest jednak odpowiednia wentylacja mechaniczna takiego pomieszczenia. Wentylacja grawitacyjna na strychu, gdzie temperatura jest często wyższa niż na zewnątrz obiektu, nie zapewnia ciepłoty powietrza sprzyjającej wymianie temperatury z otoczeniem, w wyniku czego jednostka nie może prawidłowo pracować (znacząco obniża się sprawność urządzenia).

Montując klimatyzator na poddaszu należy też pamiętać o dodatkowym rozwiązaniu, jakim jest odprowadzanie skroplin. Wykonuje się je instalując specjalną rurkę służącą wyprowadzaniu wody skraplającej się z jednostki wewnętrznej na zewnątrz. Warto umieścić ją bezpośrednio do odpływu kanalizacji lub rynien.

Inne możliwości montażu klimatyzatorów

Inne możliwości montażu klimatyzacji

Poza standardowym montażemklimatyzatorów na ścianie elewacyjnej, klienci dysponują także innymi rozwiązaniami, które pozwalają umieścić klimatyzator w dogodny sposób –  pozwalający na optymalną pracę urządzenia. Należy do nich umiejscowienie agregatu w garażu, na balkonie czy na ziemi.

Postawienie jednostki zewnętrznej na ziemi zarezerwowane jest dla właścicieli domków jednorodzinnych, którzy dla zachowania walorów estetycznych obiektu decydują się na postawienie urządzenia w okolicach budynku.

Podobnie sprawa się ma z umieszczeniem agregatu w garażu. W tym wypadku należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia – w przeciwnym przypadku już po godzinie garaż tak się nagrzeje, że przestanie zapewniać warunki do sprawnego działania urządzenia.

Mieszkańcom budynków wielorodzinnych pozostają jeszcze dwa sposoby montażu jednostki zewnętrznej – na balkonie bądź na parapecie.

W obu przypadkach – montażu jednostki na parapecie mieszkania lub na balkonie, jeśli ten stanowi jego integralną część (metraż balkonu musi wliczać się do całkowitej powierzchni lokalu), nie jest wymagana zgoda zarządcy, spółdzielni czy właściciela obiektu.

Klimatyzacja w domu Warszawa

Należy pamiętać o tym, że lokalizując agregat na balkonie trzeba zadbać o jego optymalne ułożenie, zarówno z punktu widzenia nadmuchu ciepłego powietrza, jak i możliwości korzystania z balkonowej przestrzeni. Dlatego też warto skierować nawiew na balustradę – w ten sposób ciepłe powietrze nie będzie kolidować z użytkowaniem wnęki balkonowej.

Jeśli nie ma możliwości powieszenia klimatyzatora na ścianie elewacyjnej, nie ma dostępu do garażu, dachu czy strychu, można podeprzeć się postawieniem i przymocowaniem jednostki zewnętrznej w na parapecie okna, a nawet bezpośrednio postawić jednostkę w świetle okna. Postawienie urządzenia na parapecie nie wymaga zgody właściciela obiektu.

2020-08-28T08:02:45+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ