Serwerownie są pomieszczeniami specjalnego użytku, które – podczas doboru klimatyzacji – należy traktować w sposób szczególny. Wraz z rozwojem technologii, przedsiębiorstwa stale rozbudowują swoje zaplecze informatyczne. Komputeryzacja oraz stałe powiększanie liczy obsługiwanych danych determinuje konieczność przechowywania oraz przetwarzania coraz większej ilości informacji na firmowych serwerach.
W przypadku średnich oraz dużych przedsiębiorstw potrzebne jest najczęściej specjalne pomieszczenie, w którym znajduje się cały sprzęt odpowiedzialny za udostępnianie zasobów oraz pośredniczenie w przekazywaniu danych między komputerami.
Dlaczego klimatyzacja w serwerowni musi być niezawodna?
Zasadniczą różnicą pomiędzy serwerownią, a pozostałymi pomieszczeniami jest to, że wymaga ona stałego utrzymywania określonej wartości wilgotności oraz temperatury powietrza. W innym wypadku, mogą wystąpić problemy z działaniem serwerów, co może sparaliżować pracę firmy. Z drugiej strony, sprzęt elektroniczny w postaci serwerów wydziela znaczące ilości ciepła w trakcie pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w standardowych serwerowniach znajduje się kilkadziesiąt takich urządzeń, skala emitowanego ciepła jest ogromna.
Podczas doboru klimatyzacji do serwerowni koniecznie musimy kierować się jak najwyższą niezawodnością sprzętu, ponieważ bezpieczeństwo danych oraz ciągłości pracy w firmie jest najwyższym priorytetem. Rozsądnym rozwiązaniem jest dublowanie mocy klimatyzatorów. Jeśli w małej serwerowni wykazywane jest zapotrzebowanie na urządzenie o mocy 5 kW, warto zainstalować dwa takie klimatyzatory. W przypadku awarii, drugi zapewni nam właściwy mikroklimat w tym szczególnym pomieszczeniu. W serwerowni powinny być umieszczone również UPS’y, a więc akumulatory zapasowe, zasilające serwery w przypadku przerwy w dostawie prądu.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa, warto wybierać renomowane marki uznanych producentów.
Nowoczesne technologie w chłodzeniu serwerowni
Współczesne urządzenia w zakresie klimatyzacji zapewniają szereg funkcjonalności optymalizujących chłodzenie serwerowni i innych trudnych w obsłudze pomieszczeń technicznych.
Redundantna logika pracy
Obecnie, w wielu przypadkach klimatyzatory w serwerowniach konfiguruje się w taki sposób, aby rotowały co określoną ilość godzin funkcję pracy z trybem gotowości. Dobrym odzwierciedleniem tej zasady jest instalacja 3 takich samych klimatyzatorów o mocy 20 kW dla serwerowni wykazującej zapotrzebowanie na moc chłodzenia na poziomie 40 kW, gdzie, co określoną ilość godzin wyłączany jest jeden z klimatyzatorów, a pracują 2 pozostałe.
Taki układ powoduje również, że w przypadku awarii jednego z urządzeń, uruchamiany jest klimatyzator „zapasowy”. Warto zainwestować w rozwiązania posiadające pełną automatykę sterowania pracą poszczególnych jednostek.
Efektywność pracy w okresie zimowym
Chłodzenie serwerowni jest konieczne przez cały rok, nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, co jest kolejną szczególną cechą tego pomieszczenia. Standardowe klimatyzacje nie zawsze są do tego przystosowane, więc warto przy doborze jednostek kierować się także granicznym poziomem temperatury, przy jakiej mogą one pracować (-15 °C może się okazać zbyt niską wartością w polskich warunkach).
Czujniki zainstalowane w klimatyzacji
Niewątpliwie istotną funkcjonalnością jest również zestaw czujników, skupionych przede wszystkim na dwóch kluczowych parametrach mikroklimatu pomieszczenia: temperaturze oraz wilgotności. Niemniej jednak warto, aby w serwerowni znajdowały się także czujniki dymu, wody oraz ognia, ponieważ pożar czy zalanie także stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa serwerów, a co za tym idzie funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Właściwe wyposażenie serwerowni powinno być kluczową inwestycją w przypadku przedsiębiorstw korzystających z baz danych przechowywanych na firmowych serwerach. Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu to gwarancja jego prawidłowej pracy oraz zachowania urządzeń w dobrym stanie technicznym pozwalającym na prawidłowe przechowywanie i korzystanie z danych komputerowych. Profesjonalny dobór urządzeń klimatyzacyjnych jest jednym z kluczowych elementów zapewniających prawidłową pracę komputerów i bezpieczeństwa przechowywanych danych.