Sterowanie klimatyzatorem jest bardzo łatwe — wystarczy korzystać z pilota, który ma zdefiniowane przyciski do obsługi urządzenia pozwalające w prosty i szybki sposób uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniu w upalne dni i chłodniejsze okresy w roku. Jakie funkcje znajdziesz na pilocie od klimatyzatora? Poznaj nasz krótki przewodnik po oznaczeniach na pilocie klimatyzacji i korzystaj z dostosowanych do Twoich potrzeb warunków termicznych w domu, mieszkaniu czy biurze.
Pilot do klimatyzatora — czyli jak intuicyjnie ustawiać działanie klimatyzacji
Systemy klimatyzacji typu split i multisplit w zasadzie wszystkich marek dostępnych na rynku wyposażone są w piloty bezprzewodowe, które umożliwiają intuicyjne sterowanie klimatyzacją manualną. Urządzenie to zazwyczaj posiada ekran LCD, na którym prezentowane są aktualne parametry pracy klimatyzatora. Część przycisków odpowiedzialnych za podstawowe funkcje jest zawsze widoczna. W niektórych modelach pilotów od klimatyzacji przyciski funkcyjne mogą być ukryte pod osłoną, którą należy odsunąć przed użyciem.
Zaletą pilota do klimatyzacji jest możliwość ustawienia pracy urządzenia. W ten sposób dostosujesz jego działanie do własnych potrzeb i oczekiwań. Będziesz mógł na przykład ustawić godziny i dni pracy systemu w taki sposób, aby klimatyzator włączał się tuż przed powrotem domowników i wyłączał automatycznie po ich wyjściu z domu czy mieszkania. W ten sposób klimatyzacja manualna pozwala nie tylko zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej, ale również zapewnia zawsze optymalną temperaturę, kiedy będziesz w pomieszczeniu.
Jak sterować klimatyzacją za pomocą pilota?
Każda klimatyzacja manualna wyposażona jest w pilot bezprzewodowy. Wprawdzie ustawianie pracy jednostki wewnętrznej samodzielnie za pomocą pilota jest bardzo proste i intuicyjne, nieniemej jednak warto zawczasu zapoznać się z instrukcją obsługi pilota do klimatyzacji. Instrukcja użytkowania pilota dokładnie wskaże, jak z niego korzystać oraz wyjaśni, co oznaczają symbole na klimatyzacji domowej.
Instrukcję pilota do klimatyzacji znajdziesz także na stronach producentów. Jeśli masz wątpliwości, warto zapytać specjalistę od montażu systemu takiego jak klimatyzacja manualna, o to, jak ustawić klimatyzację za pomocą pilota bezprzewodowego. Warto pamiętać, że monter klimatyzacji powinien przeszkolić użytkowników, tak aby samodzielna obsługa klimatyzacji była jeszcze prostsza.
Co oznaczają symbole na pilocie do klimatyzacji?
Na pilocie od klimatyzacji zazwyczaj znajdziesz oznaczenia klimatyzacji w języku angielskim, jednakże są one łatwe do zapamiętania. Warto jednak podkreślić, że większość producentów stosuje na pilotach od klimatyzacji oznaczenia i symbole klimatyzacji takie same w celu określenia funkcji pracy przypisanych do przycisków na pilocie. Co więcej, po poznaniu najważniejszych funkcji klimatyzacji pilot można już w łatwy sposób samodzielnie ustawiać klimatyzację niezależnie od marki i typu urządzenia.
Jakie podstawowe funkcje znajdziesz na pilocie od klimatyzatora? Klimatyzację włączysz i wyłączysz za pomocą przycisku ON/OFF. Oznaczenie klimatyzacji TEMP pozwala na ustawienie pracy urządzenia w zakresie wybranej temperatury Tu pomocne będą przyciski + i -, dzięki którym wybierzesz temperaturę otoczenia, którą chcesz uzyskać w pomieszczeniu. Funkcja MODE odpowiada natomiast za wybór trybu pracy. Zazwyczaj masz do wyboru chłodzenie (to odpowiedź na pytanie co oznacza funkcja COOL w klimatyzacji), ogrzewanie (HEAT klimatyzacji), wentylację (FAN) czy osuszanie (DRY). Możesz wybrać również tryb AUTO, który automatycznie dostosuje pracę klimatyzatora do warunków panujących w pomieszczeniu, samodzielnie wybierając chłodzenie czy grzanie. Jeśli zamierzasz programować działanie klimatyzacji to będziesz używać oznaczeń na klimatyzacji typu PRESET odpowiedzialnego za pamięć i ustawienia oraz RESET pozwalający na kasowanie bieżących ustawień.
Istotnym parametrem pracy klimatyzacji jest odpowiednia dystrybucja powietrza w pomieszczeniu. Tu istotne będą zarówno siła nadmuchu, jak i jego kierunek. Użytkownicy często pytają, co oznacza FAN na klimatyzacji? Funkcja FAN w klimatyzacji lub FAN SPEED odpowiedzialny jest za prędkość wentylatora, którą możesz regulować poprzez wybór poziomu pracy. Jeśli chcesz ustawić kierunek strumienia powietrza powinieneś skorzystać z oznaczeń klimatyzacji takich jak JET DIRECT lub AIR DIRECTION/ AIR FLOW, które ustawią kierunek nawiewu powietrza. Ważną funkcją jest również SWING — przypisany przycisk uruchamia wachlowanie żaluzji wentylacyjnych.
W zakresie komfortu użytkowania ważne są funkcje odpowiedzialne za szybkie uzyskanie pożądanej temperatury — czyli przycisk HI-POWER/ TURBO. Jeśli zależy Ci na ogrzaniu podłogi wystarczy włączyć przycisk FLOOR. Dla komfortowego snu i maksymalnego obniżenia emisji dźwięku przez klimatyzator należy wcisnąć przycisk SLEEP/ QUIET. Jeżeli natomiast zależy Ci na jak najniższym zużyciu energii elektrycznej, możesz skorzystać z funkcji ECO/ ECONOMY.
Wiele osób szuka rozwiązania takiego, jak klimatyzacja automatyczna. Tu ważną funkcję będzie pełnić programowanie urządzenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. W zakresie programowania pracy urządzenia ważne będą przyciski CLOCK, który służy do ustawiania zegara, czy TIMER ON/OFF odpowiedzialne za programowanie czasu pracy klimatyzatora tj. automatycznego włączania i wyłączania jednostki wewnętrznej. Przydatne mogą okazać się również przyciski LOCK — uruchamiający funkcję blokady ustawień klimatyzatora i tym samym uniemożliwiające zmianę ustawień oraz LIGHT/DIGITAL DISPLAY, które włączają i wyłączają podświetlenie ekranu LCD na pilocie.
Co jeszcze warto wiedzieć o pilocie do klimatyzatora?
Pilot do klimatyzacji ma zazwyczaj zasięg ok. 8m. Gdy chcesz mieć pewność, że klimatyzacja manualna poprawnie zareaguje na sygnał z pilota, warto ten ostatni skierować w stronę urządzenia. Aby zagwarantować długie i bezproblemowe działanie, pilot powinien być odpowiednio przechowywany — tj. w takim, gdzie nie będzie narażony na zamoczenie, zawilgocenie czy nagrzanie.
Piloty do klimatyzatorów zazwyczaj zasilane są na zwykłe baterie “paluszki” AA lub AAA, które niestety się zużywają. Warto pamiętać, że wraz z wymianą baterii często wykasowywane są zaprogramowane przez użytkownika funkcje działania klimatyzacji. Automatyczna klimatyzacja zatem przestanie działać i w efekcie po wyjęciu i włożeniu nowych baterii trzeba ustawić klimatyzację od nowa.